>
BIOSHQIP
Biografia
Christopher Maurice "Chris" Brown është një artist amerikan i regjistrimit, balerin dhe aktor. I lindur në Tappahannock, Virxhinia, mësoi veten të këndonte e të kërcente në moshë të re dhe ishte i përfshirë në korin e tij të kishës dhe në disa shfaqje të talenteve lokale. Duke nënshkruar me Jive Records në vitin 2004, Brown lëshoi ​​albumin e tij të vetë albumit të debutuar në studio vitin e ardhshëm. Ai arriti kulmin në numrin dy në Billboard 200 të SHBA dhe më vonë u certifikuan platin e dyfishtë nga Shoqata e Industrisë së Regjistrimit të Amerikës (RIAA). Me këngën e tij të parë "Run It!" duke u ngjitur në majë të Billboard Hot 100 të SHBA-së, Brown u bë i pari artiste mashkullore si një udhëheqës që nga Diddy në vitin 1997 për të pasur debutimin e tij të vetëm në krye të tabelës. Albumi i tij i dytë Exclusive (2007) solli numrin e dytë të tij Hot Kiss 100 "Kiss Kiss", përveç "Me Ju" dhe "Forever". Albumi është gjithashtu i certifikuar platin i dyfishtë nga RIAA.

Në vitin 2009, Brown mori shumë vëmendje nga mediat pasi u deklarua fajtor për sulm ndaj këngëtarit dhe të dashurit të tij të atëhershëm, Rihanna; ai u dënua me pesë vjet kusht dhe gjashtë muaj shërbimesh në komunitet. Albumi i tij i tretë Graffiti u lirua më vonë atë vit, dhe përfshiu njëzet e një të vetme "Unë mund të transformoj Ya". Albumi i katërt i Brown i F.A.M.E. (2011) u bë i pari i tij në krye të Billboard 200; ajo pjellë hit singles "Yeah 3x", "Shikoni në mua Tani", dhe "Beautiful People". F.A.M.E. fitoi Brown çmimin e tij të parë Grammy për albumin më të mirë R & B në 54 Grammy Awards. Albumi i tij i pestë Fortune u lirua në vitin 2012. Megjithatë, pas lëshimit të ekskluzivit, albumet e Brown nuk janë pranuar mirë nga kritikët e muzikës.

Përveç punës së tij në industrinë e muzikës, Brown ka ndjekur një karrierë të aktrimit. Në vitin 2007, ai bëri debutimin e tij në ekran në filmin Stomp the Yard, dhe u shfaq si mysafir në serialin televiziv The O.C. Filma të tjerë që Brown ka shfaqur, përfshijnë këtë Krishtlindje (2007), Takers (2010), Mendoni si një njeri (2012) dhe Beteja e vitit (2013). Gjatë gjithë karrierës së tij, Brown ka fituar çmime të shumta, duke përfshirë dy çmime NAACP Image, tre American Music Awards dhe 12 çmime BET.
Albumi i tij i 8-të "Heartbreak On A Full Moon (zemërthyer në një hënë të plotë)" u certifikua GOLD nga RCA RECORDS, 3 ditë pas publikimit. Ai e publikoi atë me 31 Tetor 2017, me 45 këngë. Albumi filloj me 6 këngë me videoklip të vitit 2016 si: "Grass Ain't Greener", "Party", "Pills & Automobiles", "Questions",dhe "Tempo" si dhe më vonë "High End". Albumi është certifikuar i argjendtë nga "the RECORDING INDUSTRY ASSOCIATION of AMERICA"(RIAA).

Më datë 9 Janar 2019, Chris Brown publikon videoklipin "Undecided",duke filluar albumi i 9-të, i cili titullohet "Indigo" dhe do u lansua me 28 Qershor 2019. Në këtë album janë artistë të njohur si: G-Eazy, Nicki Minaj, Tory Lanez, Tyga, Tank, H.E.R, Sage The Gemini, Justin Bieber, Lil Jon, Juvenile, Juicy J, Drake, Lil Wayne, Joyner Lucas dhe Gunna.
Kenga e tij "No Guidance (ft. Drake)" ishte #1 në Apple Music ende pa u lansuar Albumi.
Evente
Në vitin 2015, Chris Brown publikon albumin "Royalty".

Në vitin 2020, Chris Brown publikon albumin "Slime & B".