>
BIOSHQIP
Biografia
AUTOBIOGRAFI:
Kam lindur ne Fushe Arrez. Shkollen 8-vjeçare e kam kryer ne Fushe Arrez. Per here te pare kam kenduar ne moshen 5 vjeçare ose 6 vjeçare pasi babai ime ka kenduar dhe i ka rene fizarmonikes. Ne çdo dasem qe behej ne lagjen time qe e vogel kendoja me babain. Pra e kemi gen familjar. Babi im çdo nate i binte fizarmonikes ne shtepi dhe une me vellain kendonim. Ne moshen 14 vjeçare jam larguar nga vendlindja per tu vendosur ne Tirane. Me largimin tim ne Tirane, vazhdova shkollen e mesme per gjuhe te huaja, dega “gjermanisht”. Mbrojta gjithashtu gjuhen italiane dhe flas mire gjuhen angleze. Studimet e larta i perfundova po ne Tirane, dega Psikologji. Nga viti 1994-1998 kam qene prezantuese e panaireve te firmave te para qe preantoheshin ne Shqiperi. Nderkohe kam shkruar poezi dhe proza dhe kam marr disa here çmime te pare ne gazeta e revista te asaj kohe. Me pelqen lertersia dhe dua librat te cilet i kam kundo me vete gjate udhetimeve. Aktualisht jetoj ne Tirane por jam ne levizje te vazhdueshme neper europe ku kendoj ne evenimete te ndryshme. Jam e fejuar me me nje djale qe eshte me origjine nga Hoti i cili jeton ne Amerik dhe besoj nga vjeshta do i bashkohem edhe une atij. Edhe pse do jem large, me zemer jam ne Puke. Jam shume e angazhuar brenda dhe jasht vendit saqe vertete ndonjehere dua pushim, por jam tip luftarak e dua dhe e respektoj punen dhe lodhja ime shperblehet nga njerezit qe duan kenge time qe me vlersojne dhe me presim mjaft mire kudo qe ndodhem. Pukjanet me njohen mua nepermjet kenges “Vendet e mia” edhe pse kam 10 vite qe kendo kudo ne diaspore. Ne fakt çdo here e kam pas enderr realizimin e nje kenge per vendlindjen time, dhe me ne fund endrra u be realitet. Emocionet me pushtojne kur i kendoj vendlindjes time dhe me sa shoh popullariteti i kenges dhe falenderimet nga vendasit e mi, them se ia kam arritur qellimit! Nuk ka dite qe nuk marr komente e falenderime nga pukjanet ne çdo ane te botes ku ata jetojne. Me behet zemra mal per vlersimet qe me japin! Jam krenare qe jam pukjane sepse vertet jemi nje komunitet jashtezakonisht pozitiv. Te flas per jeten time nuk eshte e thjeshte, por do mundohem te tregoj disa fragmente nga jeta ime.

Në vitin 2001, Anjeza Ndoj publikon albumin "Baj Baj".

Më datë 22 Tetor 2012, Aurora Ndoj, Anjeza, Artushi & Dafina publikojnë videoklipin "Kollazh Muzikor".

Më datë 25 Qershor 2013, Anjeza Ndoj publikon videoklipin "Kolazh".

Më datë 14 Korrik 2013, Anjeza Ndoj publikon videoklipin "Kolazh Dasme 2013".

Në Nëntor 2013, Anjeza Ndoj merr pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "Fluturon Bilbili".

Më datë 9 Dhjetor 2013, Anjeza Ndoj publikon videoklipin "Vendet E Mija". Videoklipi u prodhua nga Musical.

Më datë 17 Qershor 2014, Anjeza Ndoj publikon videoklipin "Hani I Laçit". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë punuar nga Genti Lako.

Më datë 21 Tetor 2014, Anjeza Ndoj publikon videoklipin "Rane Ne Mirdite Tre Kapedana".

Më datë 13 Nëntor 2014, Anjeza Ndoj publikon videoklipin "Ma E Mira Vajze Pukjane", në bashkëpunim me Novi.

Më datë 13 Dhjetor 2014, Anjeza Ndoj & Lap Logu publikojnë videoklipin "Per Dashnine Qe Kena Pas".

Më datë 28 Gusht 2015, Anjeza Ndoj publikon videoklipin "Vellezerit Xhauri".

Më datë 17 Tetor 2015, Anjeza Ndoj publikon videoklipin "Dasem Shqiptare".

Më datë 9 Dhjetor 2015, Anjeza Ndoj publikon videoklipin "Te Du", në bashkëpunim me Arseni.

Në vitin 2015, Anjeza Ndoj publikon albumin "Ma E Mira Vajze Pukjane".

Më datë 12 Janar 2016, Vida Kunora & Anjeza Ndoj publikojnë videoklipin "Jare Katunare".

Më datë 21 Maj 2016, Anjeza Ndoj publikon videoklipin "Jam Bija E Pukjanit". Videoklipi u prodhua nga Swart Production.

Më datë 16 Janar 2017, Anjeza Ndoj publikon videoklipin "Te Marrsha Te Keqen Tane".

Më datë 26 Janar 2017, Anjeza Ndoj publikon videoklipin "Nana Shqiperi". Për orkestrimin u kujdes Edi Balili.

Më datë 25 Mars 2017, Vida Kunora & Anjeza Ndoj publikojnë videoklipin "Po çuditna Me Kta Fmi".

Më datë 15 Shkurt 2020, Anjeza Ndoj publikon videoklipin "Perendia Dyte".

Më datë 21 Mars 2020, Elvira Fjerza & Anjeza Ndoj publikojnë videoklipin "Ku Po Shkoni Djemt E Ri". Orkestrimi i këngës u punua nga Behar Neli.

Më datë 20 Qershor 2020, Anjeza Ndoj Gjonaj publikon videoklipin "S’Shuhet Hoti As Malesia".

Më datë 7 Nëntor 2020, Anjeza Ndoj publikon videoklipin "Lum Kush Të Bën Dhëndër Ty".

Më datë 31 Tetor 2021, Elvira Fjerza & Anjeza Ndoj publikojnë videoklipin "Moj E Mira Qe Del Ne Lame".

Më datë 14 Tetor 2022, Anjeza Ndoj & Elvira Fjerza publikojnë videoklipin "Motra". Muzika e këngës u punua nga Elvira Fjerza, teksti u shkrua nga Fran Kodra, ndërsa për orkestrimin u kujdes Besnik Zikolli. Videoklipi u prodhua nga kompania Fenix Studio.

Më datë 10 Dhjetor 2022, Anjeza Ndoj publikon videoklipin "Nusja E Vjehrra Me Shku Mirë". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë shkruar nga Besnik Zikolli. Videoklipi u prodhua nga kompania Domi Production.

Më datë 5 Maj 2023, Anjeza Ndoj publikon videoklipin "Nana Ime". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë shkruar nga Behar Neli. Videoklipi u prodhua nga kompania Fenix Studio.