>
BIOSHQIP
Biografia
Albani me origjinë është nga Vlora. Babai i tij në atë kohë punonte si oficer dhe i duhej të shpërngulej në Lushnje ku dhe lindi Albani. Pas disa vjetësh ai u kthye prapë në Vlorë ku kreu shkollën e mesme "Halim Xhelo". Ai bëri çmendurinë më të madhe të jetës së tij duke u larguar me një shok në një anije të rastit drejt Italisë, ndërkohë që familjet e tyre nuk udinin asgjë. Atje ai vazhdoi një shkolle për Hoteleri-Turizëm, por e la atë degë sepse për të bërë karrierë i duhej të lëvizte shumë. Me vëllezërit e tij ai hapi një dyqan mobilierish tip antikuarë. Në të njëjtën kohë, ai punonte dhe si infermier terapist pasi kishte bërë një kurs për këtë zanat. Ndërkohe, ai kishte bërë dhe një kurs disa mujor për kitare dhe për kanto. Në Itali, ai merrte shpesh pjesë në konkurse të vogla që zhvilloheshin në qytetin ku jetonte, ku ftonte shpesh çmime. Ndonëse larg Shqipërisë ai i ndiqte aktivitete muzikore që zhvilloheshin këtu. Në dhjetor të 2004 ai provoi të merrte pjesë në festivalin e RTSH-s, por nuk u pranua. Ndërkohe ai kishte dëgjuar për Top-Fest si një konkurs që i jepte shumë këngëtarëve të panjohur të afirmoheshin. Kështu që ai mori pjesë në Top-Fest dy me këngën "Vetëm ty", e cila u pëlqye shumë nga publiku. Zëri dhe teksti i këngës rrëmbyen sa hap e mbyll sytë zërat e shumë adoleshenteve. Me pas ai nxori në treg albumin "Fllad ne shkretëtire" më kënge të kompozuara dhe të shkruara nga vete Albani. Me 3 gusht te po atij viti ai shfaq në televizionet Shqiptare videoklipin e këngës "Thirrje e Dëshperuar". Gjate verës ai ftohet në plot pabe dhe koncerte që mbusheshin plot të rinj që e adhuronin muzikën e tij. Ne këtë mënyre ai arrin të thyeje të gjitha rekordet duke u bërë vip për dhjet muaj. Vitin tjetër ai merr përsëri pjesë në Top-Fest tre por kësaj radhe më në bashkëpunim me grupin kosovar Kthjellu me këngën Dicka që pati të njëjtin sukses dhe fitoi vendin e parë përsëri. Ndërkohë ai u bë ikone publicitare e kompanisë Vodafon dhe erdhi të publiku me videoklipin e këngës Ky Ritëm. Ne vitin 2013 u tregua si nje nga kengetaret meshkuj me romantik duke i propozuar martese te dashures se tij Miriamit ne ishujt Maldive si dhe me kengen "Nese thua po", kenge e cila u bë hit. Ne Nentor te 2014, Albani vendosi te mbante ne Tirane nje koncert recital te titulluar "Tingujt e ditarit tim". E perseriti kete recital edhe ne Kosove (Gjakove dhe Prishtine). Ne nentor te 2015 Albani dhe Miriami per here te pare u bene prinder te nje vajze te quajtur Ameli, e cila ishte frymzimi i Albanit.

PASAPORTA:
Gjatësia: 1.93cm
Pesha: 90 kg
Ngjyra e syve: Kafe
Ngjyra e flokëve: Kafe
Ushqimi i preferuar: Çdo gjë
Muzika e preferuar: Pop rock, blues
Vendi i preferuar për dalje: Depo - Tiranë
Pija e preferuar: Birra
Ngjyra e preferuar: Hiri
Sporti i preferuar: Futbolli
Hobi: Kitara
Stili i veshjes: I thjeshtë
Shpërblimet e fituara: Top Fest 2005, 2006, Video Fest 2007, Kenga Magjike 2012, Top Music Awards 2016 ; Male Artist of the year,Tar Hit of the year,Achievement Award

Në Dhjetor 2005, Alban Skënderaj merr pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "Thirrje E Deshperuar".

Në Dhjetor 2005, Alban Skënderaj merr pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "Vetem Ty".

Në Prill 2005, Alban Skënderaj merr pjesë në Top Fest 2 me këngën "Vetem Ty".

Në Qershor 2006, Alban Skënderaj & Kthjellu marrin pjesë në VFM 2006 me këngën "Diçka".

Në Prill 2006, Alban Skënderaj & Kthjellu marrin pjesë në Top Fest 3 me këngën "Diçka".

Në Dhjetor 2006, Alban Skënderaj merr pjesë në Festivali i 45-të në RTSH me këngën "Eklips", ku doli në vendin e gjashtë.

Në Maj 2008, Alban Skënderaj merr pjesë në VFM 2008 me këngën "Eklips".

Në Prill 2007, Alban Skënderaj merr pjesë në VFM 2007 me këngën "Ky Ritem".

Më datë 29 Maj 2008, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Larg Dhe Afer". Me këtë këngë, Alban Skënderaj u paraqit në këto festivale: VFM 2009 (2009), Netët E Klipit Shqiptar 7 (2008).

Në Dhjetor 2008, Alban Skënderaj merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Njehere Ne Jete".

Në Dhjetor 2009, Alban Skënderaj & Miriam Cani marrin pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Let Me Die On You".

Në vitin 2008, Alban Skënderaj publikon albumin "Melodi".

Në vitin 2008, Alban Skënderaj publikon albumin "Fllad Ne Shkretirë".

Më datë 2 Gusht 2009, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Wallking Through The Silence".

Më datë 2 Gusht 2009, Alban Skënderaj publikon videoklipin "This Is Your Day". Me këtë këngë, Alban Skënderaj merr pjesë në VFM 2010 në vitin 2010.

Në Dhjetor 2010, Alban Skënderaj merr pjesë në Zhurma Show 2010 me këngën "Si Më Parë".

Në Dhjetor 2010, Alban Skënderaj & Miriam Cani marrin pjesë në Festivali i 49-të në RTSH me këngën "Ende Ka Shprese".

Në Qershor 2012, Alban Skënderaj merr pjesë në VFM 2012 me këngën "Mirsevjen Ne Shpirtin Tim".

Në Qershor 2012, Alban Skënderaj merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "Mirsevjen Ne Shpirtin Tim".

Në Tetor 2012, Alban Skënderaj merr pjesë në Zhurma Show 2012 me këngën "Mirmengjes".

Në Prill 2013, Alban Skënderaj merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 me këngën "Me Prit Atje".

Në Qershor 2013, Alban Skënderaj merr pjesë në SVFM 2013 me këngën "Mirmengjes".

Në vitin 2011, Alban Skënderaj publikon albumin "Ende Ka Shprese".

Në Nëntor 2012, Alban Skënderaj merr pjesë në Kënga Magjike 2012 me këngën "Refuzoj".

Më datë 25 Prill 2013, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Një Ëndërr", në bashkëpunim me Capital T. Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative.

Më datë 9 Korrik 2013, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Nese Thua Po". Me këtë këngë, Alban Skënderaj u paraqit në këto festivale: Netët E Klipit Shqiptar 13 (2014), Zhurma Show 2013 (2013).

Më datë 27 Korrik 2013, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Peng", në bashkëpunim me Dj Dalool.

Më datë 22 Gusht 2013, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Mrekulli E Tete", në bashkëpunim me Dr.Mic. Me këtë këngë, Alban Skënderaj merr pjesë në SVFM 2014 në vitin 2014.

Më datë 1 Mars 2014, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Je Ti". Me këtë këngë, Alban Skënderaj merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 22 Maj 2014, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Urat E Jetes".

Më datë 4 Gusht 2014, Alban Skënderaj publikon videoklipin "24 Orë", në bashkëpunim me Young Zerka. Me këtë këngë, Alban Skënderaj merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Në Qershor 2016, Alban Skënderaj merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 me këngën "Unë Dhe Ti".

Në Qershor 2016, Alban Skënderaj merr pjesë në Top Music Awards 2016 me këngën "Unë Dhe Ti".

Më datë 7 Maj 2016, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Kam Nevoje", në bashkëpunim me Elinel. Muzika e këngës u punua nga vetë Alban Skënderaj, teksti u shkrua nga Alban Skënderaj, Elinel, ndërsa për orkestrimin u kujdes Gent Myftaraj. Videoklipi u prodhua nga Foxesfilm. Me këtë këngë, Alban Skënderaj u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2016 (2016), Netët E Klipit Shqiptar 15 (2016).

Më datë 8 Qershor 2016, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Duart Lart". Muzika e këngës u punua nga vetë Alban Skënderaj, teksti u shkrua nga vetë Alban Skënderaj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Elgit Doda. Me këtë këngë, Alban Skënderaj merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 8 Korrik 2016, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Engjëll", dedikuar të fejuarës së tij Miriamit. Muzika e këngës u punua nga vetë Alban Skënderaj, teksti u shkrua nga vetë Alban Skënderaj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Gent Myftaraj. Videoklipi u prodhua nga Foxesfilm.

Më datë 23 Mars 2017, Alban Skënderaj & Dalool publikojnë videoklipin "1000 Premtime". Muzika e këngës u punua nga Alban Skënderaj, Dj Dalool, teksti u shkrua nga Alban Skënderaj.

Më datë 13 Korrik 2017, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Nuk Je Vetem". Muzika e këngës u punua nga vetë Alban Skënderaj, teksti u shkrua nga vetë Alban Skënderaj. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Alban Skënderaj merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 28 Nëntor 2017, Alban Skënderaj & Miriam Cani publikojnë videoklipin "Dhurata". Muzika e këngës u punua nga Alban Skënderaj. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 25 Dhjetor 2017, Alban Skënderaj & Miriam Cani publikojnë videoklipin "More Than A Song".

Më datë 22 Prill 2018, Alban Skënderaj & Dj Sardi publikojnë videoklipin "Imagjino". Muzika e këngës u punua nga Alban Skënderaj, teksti u shkrua nga Alban Skënderaj.

Më datë 8 Maj 2018, Alban Skënderaj publikon këngën "Ping Pong", në bashkëpunim me Mc Kresha. Teksti u shkrua nga Alban Skënderaj dhe Mc Kresha.

Më datë 8 Qershor 2018, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Drejt Suksesit", në bashkëpunim me Noizy.

Më datë 29 Qershor 2018, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Deja Vu", në bashkëpunim me Young Zerka. Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production.

Më datë 15 Shtator 2018, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Lea". Muzika e këngës u punua nga vetë Alban Skënderaj, teksti u shkrua nga vetë Alban Skënderaj. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 1 Mars 2019, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Faleminderit". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Alban Skënderaj. Produksioni audio u realizua nga Avaxus & Alban Skënderaj, ndërsa video është xhiruar nga “Talelli Production”. Artisti shfaqet i veshur me shumë stil teksa ka të veshur pallto dhe këpucë të markës Timberland. Kënga është një histori dashurie e përfunduar, por për romancën e tij është falënderues dhe mirënjohës.

Më datë 4 Maj 2019, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Drejt Në Zemër", në bashkëpunim me 2Ton. Produksioni audio u realizua nga Avaxus. Tekstin e kanë shkruar dy këngëtarët. Ndërsa për anën vizuale është kujdesur Talelli Production që e ka xhiruar videon muzikore.

Më datë 30 Maj 2019, Alban Skënderaj & Miriam Cani publikojnë videoklipin "Duamë". Ata kurorëzuan dashurinë e tyre me martesë në datën 7 maj 2019, në një dasmë të organizuar në Ishujt Maldive. Muzika dhe teksti janë realizuar nga vet Albani, klipi i është besuar Talelli Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Avaxus.

Më datë 14 Shkurt 2020, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Çdo Ditë Një Shën Valentin". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Alban Skënderaj.

Më datë 26 Shkurt 2020, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Ki Mëshirë". Teksti i këngës u shkrua nga Alban Skënderaj. Videoklipi u prodhua nga Pro Video, ndërsa produksioni audio u realizua nga Avaxus.

Më datë 10 Qershor 2020, Alban Skënderaj & Elgit Doda publikojnë videoklipin "Parajsa Ime". Teksti i këngës u shkrua nga Alban Skënderaj. Videoklipi u prodhua nga Pro Video, ndërsa produksioni audio u realizua nga Elgit Doda.

Më datë 12 Dhjetor 2020, Alban Skënderaj publikon videoklipin "A I Sheh", në bashkëpunim me Arilena Arën. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Alban Skënderaj. Videoklipi u prodhua nga Sekuencë, ndërsa produksioni audio u realizua nga Avaxus.

Më datë 14 Mars 2021, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Kush Ta Ndien Ty Aromën". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Alban Skënderaj. Produksioni audio u realizua nga Avaxus.

Më datë 12 Maj 2021, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Zjarr Ne Shpirt". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Alban Skënderaj. Videoklipi u prodhua nga Pro Video, ndërsa produksioni audio u realizua nga Avaxus.

Në Qershor 2021, Alban Skënderaj merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 21 me këngën "Kush Ta Ndien Ty Aromën".

Më datë 19 Qershor 2021, Alban Skënderaj & Elgit Doda publikojnë videoklipin "Parajsa Ime 2 (Per Sempre)". Teksti i këngës u shkrua nga Alban Skënderaj. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Elgit Doda.

Më datë 25 Nëntor 2021, Alban Skënderaj & Miriam Cani publikojnë videoklipin "Zemër Përmbi Zemër". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Alban Skënderaj. Produksioni audio u realizua nga Avaxus.

Më datë 7 Janar 2022, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Spektatore". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Alban Skënderaj. Produksioni audio u realizua nga Avaxus.

Më datë 13 Prill 2022, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Ndalma", në bashkëpunim me Lyrical Son. Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Alban Skënderaj & Lyrical Son kanë realizuar bashkë muzikën dhe tekstin e kësaj kënge. Produksioni audio u realizua nga Avaxus.

Më datë 9 Maj 2022, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Isabel". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Alban Skënderaj. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Avaxus.

Më datë 18 Maj 2022, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Dalëngadalë". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Alban Skënderaj. Produksioni audio u realizua nga Endrit Shani.

Në Maj 2022, Alban Skënderaj merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 22 me këngën "Ndalma", në bashkëpunim me Lyrical Son.

Në Maj 2022, Alban Skënderaj merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 22 me këngën "Spektatore".

Më datë 28 Maj 2022, Capital T & Alban Skenderaj publikojnë videoklipin "Nje Nate". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Alban Skënderaj & Capital T kanë realizuar bashkë muzikën dhe tekstin e kësaj kënge. Videoklipi u prodhua nga Cinegr8, ndërsa produksioni audio u realizua nga Avaxus.

Më datë 10 Qershor 2022, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Lamtumirë", në bashkëpunim me Avaxus. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Alban Skënderaj. Videoklipi u prodhua nga Talelli Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Avaxus.

Më datë 12 Nëntor 2022, Dafina Zeqiri publikon videoklipin "Copa Copa", në bashkëpunim me Alban Skenderaj. Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Gesko & Elgit Doda kanë realizuar bashkë muzikën, ndërsa për tekstin e kësaj kënge janë kujdesur Gesko, Elinel & Alban Skënderaj. Produksioni audio u realizua nga Gesko.

Më datë 4 Dhjetor 2022, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Festoj". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Alban Skënderaj. Videoklipi u prodhua nga Smartmotion Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Avaxus.

Më datë 10 Mars 2023, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Iluzion", në bashkëpunim me Mc Kreshën. Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Alban Skënderaj, Mc Kresha & Lorenc Aliaj (Avaxus) kanë realizuar bashkë muzikën, ndërsa për tekstin e kësaj kënge janë kujdesur Alban Skënderaj & Mc Kresha. Produksioni audio u realizua nga Lorenc Aliaj (Avaxus).

Më datë 15 Prill 2023, Elinel & Alban Skënderaj publikojnë videoklipin "Boll". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Elinel, Alban Skënderaj & Elgit Doda kanë realizuar bashkë muzikën, Elinel & Alban Skënderaj kanë punuar bashkë tekstin e kësaj kënge, ndërsa për arranzhimin u kujdes Cricket. Videoklipi u prodhua nga Smartmotion Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Cricket.

Më datë 7 Korrik 2023, Alban Skënderaj & Ada Satka publikojnë videoklipin "Ama". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Alban Skënderaj, Ada Satka & Elgit Doda kanë realizuar bashkë muzikën, ndërsa për tekstin e kësaj kënge janë kujdesur Alban Skënderaj & Elinel. Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Cricket.

Më datë 13 Korrik 2023, Alban Skënderaj & Dafina Zeqiri publikojnë videoklipin "E Para / I Pari". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Alban Skënderaj. Videoklipi u prodhua nga Smartmotion Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Lorenc Aliaj (Avaxus).

Më datë 5 Shtator 2023, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Ja Ku Jam". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Alban Skënderaj. Produksioni audio u realizua nga Kledi Bahiti.

Më datë 5 Nëntor 2023, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Sikur Ta Dija". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Alban Skënderaj. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 5 Prill 2024, Alban Skënderaj publikon videoklipin "Pranvera". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Alban Skënderaj, teksa për arranzhimin u kujdes Ervis Çaushi.

Më datë 3 Maj 2024, Alban Skënderaj publikon videoklipin "La La La". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Alban Skënderaj. Videoklipi u prodhua nga Talelli Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Lorenc Aliaj (Avaxus).