>
BIOSHQIP
Biografia
Alban Ramosaj ka lindur ne Ede, Holande, por jeton ne Tirane me mamane e tij dhe motren Beatrix Ramosaj. Zhanret muzikore te preferuara jane Pop, RnB dhe Soul. Hapat e tij te para ne muzike hidhen ne kanalin youtube me kenge cover kryesisht nga Madonna. Zrtarisht fillon nje karriere ne talent-show "The Voice Of Albania 3". Motra e tij Beatrix i bën kërkesë fansave që të mbështesin Albanin në spektaklin “The Voice”: “Për ata që nuk e kanë ndjekur vëllain tim Albanin në “The Voice”, ju ftoj ta ndiqni performancën e tij, është i vetmi mashkull në familjen tonë që këndon dhe sinqerisht është shumë i talentuar!! Uroj të ju pëlqej dhe shpresoj ta mbështesni sepse është artist i ri dhe normalisht që ka nevoj për mbështetje!"

Ai e kaloi fëmijërinë në Dortmund (Gjermani) ku mësoi gjuhën e tij amtare. E gjithë familja e tij është me origjinë shqiptare. Alban zbuloi pasionin e tij për të aktruar në një moshë të mëvonshme në kapuçin e tij adoleshente pasi ai tashmë po ndiqte muzikën dhe modelimin si karrierë. Plot ambicie, ai ka qenë duke ndjekur qëllimin e tij, duke i kushtuar kohën dhe energjinë e tij spektrit të gjerë të temave të artit, nga drejtimi dhe shkrimi, deri te kompozimi dhe prodhimi i këngëve.

Kantautor, producent, regjisor dhe krijues i shtëpisë filmike “RA Film House”. Gjysmëfinalist në “The Voice of Albania 3” & “Dance with me 3”. “Opening act” i këngëtares Emeli Sande në turin e saj Europian në Shqipëri. Aktor në serialin “Love Likes Tirana”. Imazh i brandeve të ndryshme botërore si D&G, Tarik Ediz etj.

Në vitin 2012, Alban Ramosaj merr pjesë në X Factor Albania 1.

Në vitin 2013, Alban Ramosaj merr pjesë në The Voice Of Albania 3.

Më datë 2 Korrik 2014, Alban Ramosaj publikon videoklipin "Ç’kemi". Muzika e këngës u punua nga Big Bang, Seven Saraqi, teksti u shkrua nga Gjiko, ndërsa për orkestrimin u kujdes Stash. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 28 Shkurt 2016, Alban Ramosaj publikon videoklipin "A Me Do". Muzika e këngës u punua nga vetë Alban Ramosaj, teksti u shkrua nga vetë Alban Ramosaj. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Alban Ramosaj merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Në Shtator 2016, Alban Ramosaj merr pjesë në Kënga Magjike 2016 me këngën "Aurora".

Në vitin 2016, Alban Ramosaj publikon albumin "Po Nese... (Ep)".

Më datë 16 Korrik 2017, Alban Ramosaj publikon videoklipin "Bitchi Mesnates". Teksti u shkrua nga vetë Alban Ramosaj. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 24 Prill 2018, Alban Ramosaj publikon videoklipin "Ike". Muzika dhe teksti u shkruan nga vetë Alban Ramosaj.

Në vitin 2018, Alban Ramosaj publikon albumin "Hiraeth Ep".

Më datë 28 Gusht 2018, Alban Ramosaj publikon videoklipin "A Thu Pse".

Më datë 27 Dhjetor 2018, Alban Ramosaj publikon videoklipin "Ëndrrat E Mia" dhe është kujdesur vetë për muzikën dhe tekstin e këngës.

Në fillim të vitit 2019, Ramosaj paraqitet si aktor protagonist mashkull në serialin e parë të krijuar në rajone shqipfolëse, "Love Likes Tirana" me regji të Dalina Buzit dhe tërhoqi vëmendje për aftësitë e tij në aktrim.

Më datë 30 Shtator 2019, Alban Ramosaj publikon videoklipin "T'kom Dasht".

Më datë 14 Shkurt 2020, KleoNiki publikon videoklipin "Unity", në bashkëpunim me Alban Ramosaj. Teksti i këngës u shkrua nga KleoNiki & Alban Ramosaj.

Më datë 15 Maj 2020, Alban Ramosaj publikon videoklipin "I Nat Ma Fal". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Alban Ramosaj. Produksioni audio u realizua nga Tull Production & Alban Ramosaj.

Në Mars 2021, Alban Ramosaj merr pjesë në Kënga Magjike 2021 me këngën "Thikat E Mia".

Më datë 9 Korrik 2021, Alban Ramosaj publikon videoklipin "Shpirto". Muzika e këngës u punua nga Alban Ramosaj, ndërsa teksti u shkrua nga Elinel & Alban Ramosaj. Produksioni audio u realizua nga Marko Polo & Tull Production.

Në Dhjetor 2021, Alban Ramosaj merr pjesë në Festivali I 60-Të Në Rtsh me këngën "Theje".

Në Maj 2022, Alban Ramosaj merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 22 me këngën "Love Letter (N'Tiranë Prej Berlini)".

Më datë 17 Korrik 2022, Alban Ramosaj publikon videoklipin "Sahara". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Alban Ramosaj. Produksioni audio u realizua nga Marko Polo.

Më datë 12 Gusht 2022, Alban Ramosaj publikon videoklipin "A Je Me Najkon". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Alban Ramosaj. Produksioni audio u realizua nga Marko Polo.

Më datë 30 Dhjetor 2022, Alban Ramosaj publikon videoklipin "Didi". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Alban Ramosaj. Produksioni audio u realizua nga Marko Polo.

Më datë 19 Janar 2023, Alban Ramosaj publikon videoklipin "Plagë". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Alban Ramosaj, ndërsa për orkestrimin u kujdesën bashkarisht Alban Ramosaj & Marko Polo.
Më datë 21 Korrik 2023, Alban Ramosaj publikon videoklipin "Dale, Dale". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Alban Ramosaj. Produksioni audio u realizua nga Marko Polo.

Alban Ramosaj & Sade kanë njoftuar se do publikojnë së shpejti videoklipin "A Du".