>
BIOSHQIP
Biografia
Shkollimin fillor dhe te mesem i kreu ne vendlindje. Pjesmarrja e tij neper festivale qe mbaheshin ne Maqedoni. Ai ka te mbaruar fakultetin e arteve dega e Muzikes. Hapat e pare ne Skene i filloi qe ne moshen 13 vjeqare dhe kendonte disa kenge Popullore e editoi albumin e pare me 12 kenge. Pas atij sukesi erdhi viti 1997 me kengen 'Une marr shkupjanen' qe u be hit gjith andej ne Maqedoni e Shqiperi nga do qe te shkonte merrte pjese neper festivale me kete kenge. Deri me sot ka mbi 15 albume me kenge Popullore Tallava dhe 3 videokaseta humoristike ne Maqedoni se Bashku me Xha Selin.

Në vitin 1995, Zyber Avdiu publikon albumin "A Po Vjen Me Mue".

Në vitin 1998, Zyber Avdiu & Alma Gashi publikojnë albumin "Lojra Mos Ban".

Në vitin 2003, Zyber Avdiu publikon albumin "Luje Belin".

Në vitin 2003, Zyber Avdiu publikon albumin "Degjo Zemren Tende".

Në vitin 2013, Zyber Avdiu publikon albumin "Zemra Kerkon Zemren".

Më datë 7 Qershor 2014, Ledi Shengjergji publikon videoklipin "Vajze Me Dy Kollana", në bashkëpunim me Zyber Avdiu.

Më datë 25 Prill 2015, Mira Janji publikon videoklipin "Shqip", në bashkëpunim me Zyber Avdiu.

Në vitin 2016, Zyber Avdiu publikon albumin "Kemi Nis Dasem T'madhe".

Më datë 29 Qershor 2017, Edita Gashi & Zyber Avdiu publikojnë videoklipin "Folni Folni". Muzika e këngës u punua nga Rrahman Kryeziu. Videoklipi u prodhua nga Maf Production.

Në vitin 2017, Zyber Avdiu & Salim Arifi publikojnë albumin "Këngë Dasmash".

Më datë 17 Maj 2018, Edita Gashi publikon videoklipin "Të Dua", në bashkëpunim me Zyber Avdiu.

Më datë 18 Korrik 2018, Zyber Avdiu publikon videoklipin "Sa Qik E Mirë", në bashkëpunim me Fllow Master.

Më datë 30 Qershor 2019, Zyber Avdiu publikon videoklipin "Si N'dubai", në bashkëpunim me Emine Toskën.

Më datë 12 Korrik 2019, Zyber Avdiu publikon videoklipin "Oj Nafak E Vllaut Tonë".

Më datë 5 Dhjetor 2019, Zyber Avdiu publikon videoklipin "Padrejtsisht".

Më datë 17 Prill 2021, Zyber Avdiu & Shemi Iliret publikojnë videoklipin "Prishtina Dhe Shkupi".

Më datë 18 Shkurt 2020, Hekuran Krasniqi publikon videoklipin "Kthehu Dashni", në bashkëpunim me Zyber Avdiun. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Hekuran Krasniqi.

Më datë 10 Korrik 2021, Zyber Avdiu & Merita Tanushi publikojnë videoklipin "Vetem Ty T'kam Dasht Me Zemer". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Zyber Avdiu.

Më datë 11 Korrik 2022, Shpat Kasapi & Zyber Avdiu publikojnë videoklipin "Mega Luks Party", në bashkëpunim me Vis Shkodrani & Jeton Berishën.

Më datë 21 Janar 2023, Zyber Avdiu publikon videoklipin "Habibi".