>
BIOSHQIP
Biografia
Xhezair Elezi, i cili njihet ne publik me pseudonimin Xheza, e kendon kengen shqipe qysh ne femijeri.Brumin e kengeve te tij ai e ka marre nga jeta e popullit shqiptar, si ajo e moçme, e si ajo e kohes. Baladat e fundit te realizuara nga ai, kane qene shume mire te prituara nga publiku, dhe jane vleresuar. Ai eshte prezent edhe neper sofrat e muzikes folklorike, ne te cilat ai eshte paraqitur edhe me bashkepunime.Jeton dhe vepron ne qytetin e lindjes, pra Kumanovë.

Në vitin 2008, Xhezair Elezi (Xheza) publikon albumin "Kam Një Lutje".

Në Nëntor 2009, Xhezair Elezi (Xheza) merr pjesë në Çelësi Muzikor 3 me këngën "Sy Jeshile".

Në vitin 2009, Xhezair Elezi (Xheza) publikon albumin "çokollada".

Më datë 25 Mars 2011, Xhezair Elezi (Xheza) publikon videoklipin "Ne Kete Bot", në bashkëpunim me Shqipe Abazi.

Më datë 3 Qershor 2011, 8kg publikon videoklipin "Me Fal", në bashkëpunim me Xhezair Elezi (xheza).

Në Nëntor 2011, Xhezair Elezi (Xheza) merr pjesë në Fest Nota e Artë 2011 me këngën "Ta Dhuroj Nje Dashuri".

Në vitin 2011, Rema, Elizabeta Marku, Xhezair Elezi & Zef Beka publikojnë albumin "Moj Dashni E Vjeter".

Më datë 3 Korrik 2012, Xhezair Elezi (Xheza) publikon videoklipin "Si Mir Si Keq". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga Redonpictures.

Më datë 10 Nëntor 2012, Xheza & Majlinda Topanica publikojnë videoklipin "Mos U Kthe".

Më datë 11 Nëntor 2012, Xheza publikon videoklipin "Shpinen Ma Ktheve".

Më datë 21 Maj 2013, Xhezair Elezi (Xheza) publikon videoklipin "Jetë Moj Jetë".

Më datë 21 Maj 2013, Xhezair Elezi (Xheza) publikon videoklipin "Jetë Të Gjatë".

Më datë 11 Qershor 2013, Xhezair Elezi (Xheza) publikon videoklipin "Eja, Eja Ti".

Më datë 14 Qershor 2013, Xhezair Elezi (Xheza) publikon videoklipin "Bukuroshe Vajzë M'je Ti".

Më datë 25 Korrik 2013, Xheza & Kumanova Band publikojnë videoklipin "Eja Zemer Eja". Videoklipi u prodhua nga Redonpictures.

Më datë 11 Maj 2014, Xhezair Elezi (Xheza) publikon videoklipin "Se Kam Qare".

Më datë 21 Qershor 2014, Alma Velaj publikon videoklipin "Ndoshta", në bashkëpunim me Xheza. Teksti u shkrua nga Vigan Sulejmani.

Më datë 3 Nëntor 2015, NG publikon videoklipin "Ti Fala Krejt", në bashkëpunim me Xheza.

Më datë 26 Maj 2016, Kori Zijadin Ismaili publikon videoklipin "Me Plis Per Paris", në bashkëpunim me Xhezair Elezi.

Më datë 16 Gusht 2016, Xhezair Elezi (Xheza) publikon videoklipin "Fati I Zi".

Më datë 10 Korrik 2017, Xhezair Elezi (Xheza) publikon videoklipin "Ska Ilaq". Teksti u shkrua nga Vigan Sulejmani.

Më datë 25 Janar 2019, Xheza publikon videoklipin "Loti I Zemres".

Më datë 28 Mars 2019, Hekurani publikon videoklipin "Qysh Me Harru", në bashkëpunim me Xhezën. Muzika dhe orkestrimi i këngës janë punuar nga Hekuran Krasniqi. Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

Më datë 12 Korrik 2021, Xhezair Elezi (Xheza) publikon videoklipin "Oj Redife".

Më datë 16 Korrik 2022, Hekurani publikon videoklipin "Dashnia Jeme", në bashkëpunim me Xheza & LMN. Produksioni audio u realizua nga vetë Hekuran Krasniqi.

Më datë 17 Gusht 2022, Xhezair Elezi publikon videoklipin "E Kemi Pas Kismet". Teksti i këngës u përgatit nga Naim Qukiqi, teksa për arranzhimin u kujdes Nexhi Vuniqi. Videoklipi u prodhua nga MAF Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Nexhi Vuniqi.

Më datë 30 Mars 2023, Adelina Kryeziu & Xheza publikojnë videoklipin "Kjo Dashni Dhurat Prej Zoti". Muzika e këngës u punua nga Bekim Malsia, ndërsa teksti u shkrua nga Vojsava Alia. Videoklipi u prodhua nga MProduction, ndërsa produksioni audio u realizua nga Bekim Malsia.

Më datë 2 Gusht 2023, Arbnor Elezi publikon videoklipin "Habibi", në bashkëpunim me Xhezair Elezin. Muzika dhe orkestrimi i këngës u punuan nga Hekuran Krasniqi, ndërsa teksti u shkrua nga vetë Arbnor Elezi. Produksioni audio u realizua nga Hekuran Krasniqi.

Më datë 4 Prill 2024, Xheza & Dani publikojnë videoklipin "Le Të Vdes Në Këtë Behar (Duet)".
DËRGOI: