>
BIOSHQIP
Biografia
Rapsodi ju kendoi te gjitha trevave Shqiptare pa perjashtim. Karrieren e Folkloristit e filloi ne vitet 80-ta si 10 vjeqar. Xhavit Vitia ka disa Albume me i veqanti eshte ai i vitit 1992 kenga e Shyt Marecit me Text dhe muzike te Rapsodit. Xhavit Vitia ka ne repourtarin e tije dikun rreth 20 kenge me muzike dhe text te vete Rapsodit shume te sukseseshme dhe gjithashtu rreth 450-500 bashkangjite edhe kenget e vjetra Shqiptare popullore. Ka qene ne bashkpunim si dhe ka bere albume edhe me Rapsod tjere. Me e veqanta e Rapsodit eshte se gjate kendimit buzqeshja e tije te bene per vete dhe e bene kengen edhe ma interesante. Gjithashtu eshte një Rapsod Kombtar dhe gjithëperfshirës këndon për te gjitha trevat ku gjenden dhe jetojnë Shqiptarët, dhe gjithashtu këndon për të gjithë ata patriotë që ranë ne altarin e lirisë pra të rënëve per liri gjithashtu edhe te gjallëve qe dhane shume per trojet etnike. Xhavit Vitia edhe pse larg vendlindjes ne te shum'tën e jetes së tij, kënga e rapsodit jehoi gjithandej trevave Shqiptare Llap, Gallap, Drenice, Dukagjin, Rekë, Anamoravë, Tropojë, Has, Kukës, Malësi e gjithandej ku telat e qiftelise jane prezent. Veqanti, besnik me fanatizem i këngës burimore, folklorike Shqiptare. Xhavit Vitia ne te shumten e albumeve te tije ka bashkpunu me Produkcionin Ardi me vëllezrit Ruzhdi dhe Afrim Sekiraqa dhe ka nje respekt te madh per Produkcionin. Rapsodi ishte edhe i ftuem ne disa Televizione qysh ne moshen rinore edhe ne ate te Radio Televizionit te Prishtines me pas te Kosoves. Televiziini i Mitrovica, Televizionit First Tv Valon Maloku. Televizioni Al Sat ne Shkup ne emisionin rreth oxhaku. N'Kosove Show te Shpetim Desku e disa TV tjera.

Albumi qe ka buje ne te gjitha trevat Shqiptare eshte albumi Zemra e Dukagjinit dhe gjithsesi me kengen e Qorr Ilazit. Vlen te theksohet gjithashtu ne vitin 2001 ishte po ashtu nji album ku bashkangjite dhe kryeveper ishte kenga e luftes te fundit gjegjesisht e vitit 1999 ne fshatin Marec ku Rapsodi ne bashkepunim me drejtuesit e UCK dhe ne precizion te plote realizuen kengen Historiko-Folklorike te qendreses se Gollakut ne veqanti fshatit Marec. Te reneve per liri dhe gjithashtu te mbijetuarve, poashtu familjareve te tyre nji respekt dhe nji perkrahje per veprimtarine patriotike per qeshtjen Kombtare ne Kengen e Marecit kenduar nga rapsodi ne fjale.
EVENTET
  • {{ evt.section_title }}
    {{ evt.feed_text }} {{ evt.custom_text }}

    📆  {{ evt.fancy_date }}