>
BIOSHQIP
Biografia
Miqësia gjermano-shqiptare? Nuk është dëgjuar kurrë. Krejt gabim, siç e dëshmon grupi i Mannheimit rreth dy vëllezërve shqiptarë Alicka. The Alicka Problem kombinojnë me mjeshtëri zhurmën e punk-ut dhe post-rokun sferik në albumin e tyre debutues, duke rikthyer thelbin tingëllues të viteve shtatëdhjetë dhe duke e përdorur atë për të shijuar teksturat e tyre ëndërrimtare të kitarës. Linjat e ndyra dhe të lulëzuara të basit kombinohen me meloditë e humbura të kitarës, duke i dhënë zhanrit post-rock një bukuri të këndshme që i përshtatet papritur (7/10).
OX fanzine, tetor 2012

U prit me padurim CD-ja e treshes Mannheim The Alicka Problem, e cila performoi muzikën më aventureske në festivalin "Rock im Quadrat" të "Mannheimer Morgen" në vitin 2011. Treshja shqiptaro-gjermane po valëvit flamurin e një stili për të cilin Mannheim ishte i famshëm në vitet '80: rock eksperimental underground. Dhe ajo e lë këtë flamur të valëvitet në një erë krijuese në CD-në e saj debutuese "Xor".

Për Julia Alicka (bas, vokal), Joni Alicka (kitarë, vokal) dhe Frank Klings (bateri), rock është një medium që - larg përvojave të zakonshme dëgjimore - krijon hapësira tingulli të pavarura dhe të pavarura. Natyrisht, ka tradita që treshja ndjek: ritmet hipnotike Krautrock të Can, shkëmbi i zhurmës avangarde i Sonic Youth ose My Bloody Valentine. Por mënyra se si Joni Alicka shpërndan konturet konvencionale të kitarës në pjesë të turbullta kumbimi, grimcash zhurmash të copëtuara dhe tinguj psikedelik sferikë është shumë origjinale.
Tensioni elektrizues

Muzika e The Alicka Problem nxjerr një tension elektrizues nga kontrasti i konsistencës së kundërt të tingullit. Ajo shfrytëzon energjikisht rezistencën midis riffeve të fuqishme të basit të ngjashëm me punk dhe modeleve të daulleve nga njëra anë dhe rrjedhave të tingujve që rrjedhin nga kitara dhe zëri. Sa irritues aq edhe magjepsës, ky shkëmb eksperimental lëkundet mes brishtësisë dhe tërbimit, agresivitetit dhe cenueshmërisë, intimitetit dhe ekstazisë.

E kombinuar me vokalin sensual dhe frymëzues të Julia Alicka-s, e cila gjithashtu nxjerr një bas të fortë dhe të thatë, kjo rezulton në muzikë me bukuri magjepsëse - për shembull në këngën e butë "Blue Waters" Nga ana tjetër, "Off Minor" monstruoz me disonancat e tij drithëruese tingëllon si kolona zanore e një bote të shkatërruar. Hapësirat zanore të këtij grupi mund të jenë të vetë-mjaftueshme, por ato gjithsesi pasqyrojnë realitetin. E vetmja pengesë e këtij albumi, që ia vlen të dëgjohet: Në pak më pak se 30 minuta, është shumë i shkurtër; grupi mund të bëjë më shumë.
Evente
Më datë 11 Tetor 2013, The Aliçka Problem publikojnë videoklipin "Milk". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë The Aliçka Problem. Produksioni audio u realizua nga Daniel Mudrack & The Aliçka Problem.