>
BIOSHQIP
Biografia
Karriera e Shkelqim Beshiraj si kengetar nis rreth vitit 1972 si Aktivist i Shtepise te Kultures te rrethit Berat. Me vone ne vitin 1982 Aktivizohet me Shtepin e Kultures Ura Vajgurore dhe me mbledhjen e kengeve burimore te kesaj zone. Shume nga kto kenge te mbledhura jane interpretuar prej tij ne Fest Folk Gjirokaster qe nga viti 1983 deri ne Fest Folk te fundit. Nga me te spikaturat jan kenget "MEDET O SHOK MEDET", "ERDHEN PUSULLAT PER REDIFA", "SHOKET PYESNIN PER HASAN", "PSE MA HEQ FUSTANIN ZVARRE" etj. Ketu nuk jane perfshire kenget tematike te sistemit te kaluar, "NE BREZARE TE ULLINJVE" 1988 ose ajo e hapjes te Festivalit Folklorik te Beratit 1996 me kengen:

"O KALAJA E BERATIT
C'NUR I MADH TE PASKA RENE
ESHTE MESAZH I FESTIVALIT
KALAT TE MBUSHEN ME KENGE"

Ne karrieren e tij shume vjecare ai ka realizuar Dy Albume personale, por qe aktivizimi i tij nuk perfundon aty. Shkelqim Beshiraj ne bashkpunim me kompozitor te medhenj si Adrian Hila, Edmond Zhulali, Klodian Qafoku, Edi Balili dhe me muzikologet Bajram Lapi, Petrit Belliu, Haxhi Dalipi, Xhevdet Dervishi, Sotiraq Konci, Minella Kureta. Me mjeshtrat e kenges popullore si Lefter Cipa dhe shum te tjere. Ne bashkepunim ne Festivalin e 44 me Luis Ejllin, kenga fituese me kompozim te Klodian Qafokut dhe tekst Doktor Florit. Ka bashkpunuar me disa autor tekstesh si Arben Duka, Jorgo Papingji, LLazar Fype etj.
Interesante esht bashkpunimi apo hedhja e zerave te tij, te mbi 80 kengetareve nga me te spikaturit ne tregun Shqipetar.

Shquhet edhe si nje rapsod me krijime kengesh polifonike dhe teksete te tjera. Shkelqim Beshiraj eshte pjesmarres ne nje sere Festivalesh dhe Koncertesh Kombetare dhe Nderkompetare si ne: Festivalin e Kombeve ne Luksenburg, Kosove, Turqi, Mal te zi, Itali, Gjermani etj. Eshte pjese i Unionit Artistik i Kombit Shqipetar, ku ka marre nje ser certifikata nderi.

Aktivizimi tij nuk esht vetem muzikor po edhe kulturor, ku ne bashepunim me Adem Salillari, kane permbledhur ne nje liber kenget, zakonet, dokrat, veshjet dhe vallet gjithmon folklorike te zones se Terpanit.

Më datë 25 Maj 2011, Shkelqim Beshiri publikon videoklipin "Abaz Aliu".

Më datë 12 Shtator 2011, Shkelqim Beshiri publikon videoklipin "O Bilbili Malit".

Më datë 10 Dhjetor 2011, Shkelqim Beshiri publikon videoklipin "Mike Ne Me Do Me Thuaj".

Më datë 12 Janar 2012, Shkelqim Beshiri publikon videoklipin "Shami Verdha".

Më datë 13 Janar 2012, Shkelqim Beshiri publikon videoklipin "Gjeta Peshqeshe Në Krua".

Më datë 16 Korrik 2013, Mimoza Gjoni & Shkelqim Beshiri publikojnë videoklipin "Shume E Per Lume".

Në Nëntor 2013, Marjeta Vjeri merr pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "Lulja E Bregdetit", në bashkëpunim me Shkelqim Beshiri.
KATEGORI: