>
BIOSHQIP
 • Shaqir Cërvadiku: “Qetësinë Shpirtërore E Gjej Në Krijimtarinë Muzikore”
  30-05-2015
  Jo shpesh ndodh të njihemi më artistë të vërtetë. E kur i njeh ata nga karriera e tyre e artë, por edhe nga përditshmëria, të bëjnë optimist për jetën, të dhurojnë vetëm dituri e nxitje për projekte përparimtare. I këtillë është edhe artisti i madh i këngës shqipe Shaqir Cërvadiku, i cili na nderon me këtë intervistë ku na rrëfen jetën dhe sukseset e tij... Teksteshqip: Shaqir, a mund të na i përshkruani momentet e para në skenë? Shaqir Cërvadiku: Unë kam filluar shumë i vogël të luaj dhe këndoj me instrumente muzikore folklorik...
  ★★★★★
 • Shaqir Cërvadiku Me Hitin E Ri Bashkon Shqiptarët
  19-05-2015
  Bashkimi kombëtar ndër breza te shqiptarët ka qenë plagë e pandarëshme dhe e pashërueshme. E kush më mirë se Shaqir Cërvadiku mund t'i këndojë kësaj ëndrre mbarëkombëtare ?! E jo sot, ai kombit i ka kënduar që nga fëmijëria, me këngët e tij i ka shkulur kufijtë mes nesh, ka përkujtuar si rrallëkush vëllezërit tanë në Turqi, nëpërmjet telave të çiftelisë i bashkoi të gjithë të ndarët dhe të përmalluarit nga hallet më të ndryshme. Disa nga hitet e tij janë: "Shqipërinë e dua se jam shqiptar, Kosovën e dua se jam kosovar", "Zëri i Zotit"...
  ★★★★★
 • Shaqir Cërvadiku – Besniku I Këngës Së Mirëfilltë Shqipe !
  20-10-2014
  Rajoni I Drenicës shtrihet në pjesën qëndrore të Kosovës, konkretisht në perëndim të Prishtinës, Ky rajon përfshin komunën e Drenasit dhe Skënderajit (të dyja këto komuna të banuara me 145 mijë banorë), por edhe disa fshatra të Klinës, Mitrovicës dhe Vushtrrisë. Po nga ky rajon kemi artistët më të mëdhenj të folklorit shqiptar, të cilët I kënduan trimërisë, guximit, momenteve të vështira, luftërave, dasmave, lindjeve, vajeve, natyrës, botës blegtorale, dashurive të ndryshme me të cilat e ndërtuan imazhin e një shqiptari tipik. Këtu mund të përmendim aritstët: Dervish Goxhuli,(autor i shumë këngëve të Drenicës), Habib Kukaj,Jonuz ...
 • Shaqir Cërvadiku Sjell Klipin E Ri “Për Dashnorë Një Porosi”
  05-09-2013
  Këngëtari i hitit "Jam mërzit e mbush me halle, Nuk kam lot ma as të qaj" Shaqir Cërvadiku, këto ditë pritet të editojë klipin e ri: "Për dashnorë një porosi", klip ky i dyti me rradhë për këtë vit. Klipi është punuar me "MusicBox Albania" dhe Produksionin "Vizioni & Libonia". Kënga gjithashtu është e përfshirë në albumin që u editua në fillim të muajit korrik "Symagjike", bashkë me këngën hit "Hymni i dashurisë" (videoklip). Klipi i ri pritet të lançohet këto ditë në tregun muzikor....
  ★★★★★
 • Shaqir Cërvadiku, Dhembja Që Transmetohet Në Art
  30-05-2013
  “Kënga e pajtimit të gjaqeve”, “Moj e mira bregut t’Cemit”, “S’kam kujtue se m’gjen pranvera”, “Jam mërzitë”, “Shqipërinë e dua”, ”Dasma e Kosovës”, ”More djalë prej diaspore”, ”Bac u kry, u ba Kosova”, janë vetëm disa nga këngët që prekin çdo zemër, sado e ngurtë qoftë ajo. Tematika e këngëve të Shaqir Cërvadikut është shumë e larmishme, duke na nxjerrë në pah shpirtin krijues, duke na krijuar një atmosferë gëzimi e hareje, prekjeje, lotimi, përmallimi e mallëngjimi, dashurie, shprese, gjallërie e optimizmi. Pa dyshim, jeni njëri ndër emrat e njohur në mesin e këngëtarëve të Kosovës. Aktualisht jetoni në Bruksel. Cilat ishin ars...
 • Shaqir Cërvadiku, Me Shpirt Të Thyer I Rikthehet Muzikës
  24-04-2011
  Kengetari Shaqir Cervadiku edhe pse me shpirt te thyer per shkak te vdekjes se bashkeshortes, deshira per kengen nuk i ndalet kurre. Ai sapo ka nisur punen per albumin e tij te radhes, i cili thote se do te kete kenge te mirefillta shqipe. Gjate muajve te fundit Shaqiri thote se ka kaluar nje periudhe mjafte te veshtire me humbjen e bashkeshortes, ndonese malli per te e ka shtyre qe te realizoj edhe baladen kushtuar saj, te cilen e promovoi ne emisionin "Odeon". "Arsyeja e shkuarjes sime ne Belgjike, ka qene sherimi i bashkeshor...
  ★★★★★
{{ page + 1 }}/{{ pages }}