>
BIOSHQIP
Biografia
Orgesa Zaimi eshte nje kengetare mjaft e njohur e muzikes moderne shqiptare. Orgesa Zaimi është nga të paktat këngëtare rock në vend, e cila me zërin e saj dhe stilin retro të look-ut, ka bërë për vete publikun brenda dhe jashtë vendit. Zaimi është prezantuar në publik jo vetëm përmes muzikës me këngë, videoklipe, pjesëmarrje në gara muzikore dhe me të kënduarin live në ambiente të ndryshme në kryeqytet, por edhe si prezantuese përmes emisionit ttë përditshëm radiofonik. Nje nene e re qe ka vulen e saj ne tregun muzikor shqiptare me video dhe kenge tejet interesante. Paralelisht me muziken ajo dahsuron edhe radion, prej shume vitesh ka nje emision te perditshem muzikor ne radion Club Fm ne Tirane. Orgesa Zaimi qe e vogel eshte marr me aktivitete te ndryshme te zhvilluara ne shkalle qyteti dhe rrethi. Ka qene babai i saj, muzikant, i cili ja ka nxitur dhe zbuluar talentin dhe deshiren e saj te pamase per muziken dhe artin. Arsimin 8 vjecar dhe te mesem e kryen po ne Polican me rezultate shume te mira dhe me pas zhvendoset ne Tirane ku kryen studimet prane Universitetit te Tiranes, Fakulteti Filologjik, dega Gjuhe dhe Letersi. Gjate kohes se studimeve universitare ka marr pjese ne spektaklin "Ethet 3" ku ndodhet ne grupin "Engjej dhe Djaj" fitues te ketij edicioni. Angazhohet here pas here duke kenduar ne Night Clubs. Me pas merr pjese ne edicionin e pare te spektaklit Reality Show "Star Akademi" ku renditet ne 4 finalistet ne gjinine e kenges. Punon vazhdimisht me banda dhe grupe te ndryshme neper ambjente ku luhet muzike live, duke e cilesuar si nje deshire per te qene sa me prane njerezve, adhuruesve te muzikes dhe pervetsimit te teknikave te vokalit dhe interpretimit. Orgesa Zaimi ka marr pjese ne edicionin e dyte te "Kenget e Shekullit", ku njihet dhe kendon kenge te vjetra shqiptare te para viteve '90. Rrymat e parapelqyera te Orgesa Zaimi-t jane Blues, Rock, Jazz, Soul, Folk-Rock, Contry, Pop etj. Kengetaret e preferuar dhe modelet e saj jane: Janis Joplin, Aretha Franklin, James Brown, Ray Charles, Whitney Houston, Fredd Mercury, Elvis Priesley, Michael Jackson. Orgesa Zaimi dallohet per zerin e saj te vecante dhe paraqitjet shume te kuruara dhe me stil, ka sens humori dhe nje artikulim ne te folur shume mbreslenes, eshte nje nga kengetaret me te mira te muzikes pop rock ne shqiperi dhe prej saj presim shume, pse jo te na perfaqesoj edhe jashte kufijve qe ne fakt eshte edhe nje deshire dhe plan i saj. Muzika per te nuk eshte thjesht dhunti apo passion, por pjese e pandashme e jetes. E ka nisur rrugetimin e saj artistik ne menyre definitive prej 2006-es e qe prej atehere, pervec festivaleve ku ka marre pjese, spektakleve e fundjavave me muzike live eshte edhe spikere radiofonike.

Në vitin 2005, Orgesa Zaimi merr pjesë në Ethet E Së Premtes 3.

Në Nëntor 2006, Orgesa Zajmi & Ronela Hajati marrin pjesë në Kënga Magjike 2006 me këngën "Requiem", ku me nje bashkpunim fiton cmimin "Tendence".

Në Maj 2008, Orgesa Zaimi merr pjesë në Top Fest 5 me këngën "Sot".

Në Nëntor 2008, Orgesa Zaimi merr pjesë në Kënga Magjike 2008 me këngën "Mbi Gjethe Nen Diell".

Në Mars 2009, vjen video e pare e Orgesa Zaimit "Stacion", kenge dhe video produksion i Gjergj Jorgaqit. Ne "Netet e Klipit Shqiptar" fiton çmimin "video me e mire alternative".

Në Maj 2009, Orgesa Zaimi merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Atje Ku Breshkat Fluturojne".

Në Nëntor 2009, Orgesa Zaimi merr pjesë në Kënga Magjike 2009 me këngën "Pasqyrat".

Në Qershor 2011, Orgesa Zaimi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "Pasqyrat".

Në Maj 2010, Orgesa Zaimi merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Leviz Me Mua", në bashkëpunim me Kamela Islamaj.

Më datë 23 Qershor 2011, Orgesa Zaimi publikon videoklipin "Dashuria Pa Nje Fytyre".

Në Qershor 2012, Orgesa Zaimi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "Every Minute".

Në Maj 2012, Orgesa Zaimi merr pjesë në Top Fest 9 me këngën "Magnet".

Në Maj 2013, Orgesa Zaimi merr pjesë në Top Fest 10 me këngën "Dite E Re".

Më datë 8 Prill 2013, Orgesa Zaimi publikon videoklipin "When You Go".

Më datë 20 Qershor 2013, Orgesa Zaimi publikon videoklipin "I Don't Want You Back".

Më vitin 2013, Orgesa Zaimi publikon videoklipin “Every Minute”, me te cilen u paraqit ne konkurrim per Eurovizion si kandidate per te perfaqesuar Zvicren.

Më datë 11 Janar 2014, Orgesa Zaimi publikon videoklipin "Automatic". Nje kenge e rrymës pop-rock, ndersa video eshte xhiruar në Romë, Firenze dhe në Tiranë. Autor i kenges eshte perseri kantautori zvicerian Domenik Meyer.

Më datë 13 Janar 2014, Orgesa Zaimi publikon videoklipin "Between A Rock And A Hard Place". Me këtë këngë, Orgesa Zaimi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 13 në vitin 2014.

Në Nëntor 2014, Orgesa Zaimi merr pjesë në Kënga Magjike 2014 me këngën "Sa Keq".

Në vitin 2014, Orgesa Zaimi publikon albumin "Brand New Day", nje prodhim me menaxher dhe producent kantautorin zviveran Domenique Meyer. Ka publikuar 5 video ne 5 muaj ne nje kohe rekord qe nuk ka ndodhur me asnje artist shqiptar deri tani.

Në Dhjetor 2015, Orgesa Zaimi merr pjesë në Festivali i 54-të në RTSH me këngën "Një Shishe Në Oqean".

Në Qershor 2016, Orgesa Zaimi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 me këngën "Një Shishe Në Oqean".

Më datë 1 Qershor 2016, Orgesa Zaimi publikon videoklipin "Leviz Me Mua", në bashkëpunim me Kamela Islamaj. Kënga vjen e realizuar në të gjithë komponentët e saj nga Indrit Mesiti. Me këtë këngë, Orgesa Zaimi merr pjesë në Top Fest 7 në vitin 2010.

Në Dhjetor 2017, Orgesa Zaimi merr pjesë në Festivali i 56-të në RTSH me këngën "Ngrije Zërin".

Më datë 22 Qershor 2018, Orgesa Zaimi publikon videoklipin "Ngrije Zërin". Muzika e këngës u punua nga Briz Musaraj, teksti u shkrua nga Olti Curri. Me këtë këngë, Orgesa Zaimi merr pjesë në Festivali i 56-të në RTSH në vitin 2017.

Në Dhjetor 2018, Orgesa Zaimi merr pjesë në Festivali I 57-Të Në Rtsh me këngën "Hije", e cila flet për harresën. “Kur vdesim, askush nuk do t’ja dijë për ne. Ngelemi hije…” – tregon Orgesa mbi fabulën e këngës të stilit pop-rock me elemente punk grunge muzikuar dhe shkruar në vargje nga Gentian Lako.

Në Qershor 2019, Orgesa Zaimi merr pjesë në Zambaku I Prizrenit 2019 me këngën "Dite E Re".

Në Shtator 2019, Orgesa Zaimi merr pjesë në Kënga Magjike 2019 me këngën "Veren Ku Ma Le?".

Në Dhjetor 2020, Orgesa Zaimi merr pjesë në Festivali I 59-Të Në Rtsh me këngën "Valixhja E Kujtimeve".

Në Maj 2021, Orgesa Zaimi merr pjesë në Kënga Magjike 2021 me këngën "Nostalgjia".

Më datë 13 Gusht 2021, Orgesa Zaimi publikon videoklipin "Cunami". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Fatjon Miftari.

Në Shtator 2022, Orgesa Zaimi merr pjesë në Kënga Magjike 2022 me këngën "Shiu I Tetorit". Lozonjarja rikthehet në festival. E rritur në skenën magjike, që prej vitit 2006 ajo numëron plot 7 pjesëmarrje. Me ç’duket pas nostalgjisë që vera i sjell Orgesës, “fajtor” qenka pikërisht shiu.

Më datë 29 Mars 2023, Orgesa Zaimi publikon videoklipin "Nostalgjia". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Kledi Bahiti. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production. Me këtë këngë, Orgesa Zaimi merr pjesë në Kënga Magjike 2021 në vitin 2021.

Në Maj 2023, Orgesa Zaimi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Nostalgjia".

Më datë 9 Korrik 2023, Orgesa Zaimi publikon videoklipin "Je". Muzika dhe orkestrimi i këngës u punuan nga Kledi Bahiti, ndërsa teksti u shkrua nga vetë Orgesa Zaimi. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.
DËRGOI: