>
BIOSHQIP
Biografia
Meriton Memeti, Si I Ri Kishte Nje Talent Te Madh Per Disa Gjera, Por Aji E Zgjodhi Me Te Miren Dhe Me Te Pershtatshmen Per Te, Me E Pershtatshmja Ishte Muzika Me Te Cilen Mirret Edhe Sot.

Ne Vitin 2003 Desidon Te Largohet Nga Shkolla Per Ti Dhen Meshum Koh Dhe Per Ti Marrur Hapat E Par Ne Pasionin E Ti Muzik-En. Ne Te Njejtin Vit Krijon Grupin E Ti Me Disa Shok Te Cilet Ishin Te Pershtatshum Per Meritonin,Pas Realizimit Te Disa Kengeve Shum Te Pelqyera Nga Gjith Ata Qe Kuptojn Gjuhen Shqipe Mori Shtytje Te Madhe Dhe Vet Besim Se Mund Tja Dilte Edhe Pa Shoket E Ti Dhe Pas Nje Kohe Largohet Nga Grupi, Por Vet Besimi I Madh Se Mund Tja Dilte I Vetem Edhe Pa Grupin Funksionoi Per Mrekulli, Pas Ndarjes Nga Grupi Mery U Be Edhe Me I Pelqyer Dhe Arriti Po Thuaj Se Kulmin E Karrieres Se Ciles Deshironte Ta Ndertonte Qysh Heret Pasi Qe Beri Fam Te Madhe Noemalisht Beri Emisione -Rap- Radio Locale, Si Dhe Organizoi Koncerte Si Ne Disco Te Popollarizuara Tejmase Rinora 4, F-Five, Disco-Plus, Machumba Club, Frauenfeld Etj. Por Mery Nuk U Ndal Me Kaq.

7 Mars Po Fillonte Te Thurrej Nje Histori Per Gjith Rap Dashesit Marsi I Vitit 2009 Po Mbetej Ne Histori Sepse Me 7 Mars Mars Unikkatil Tba). The Mix-Tape Vol.1 "Exclusive" Ku Merr Pjes Mery Me Disa Havera Te Ti, Ku Kendojn Gjitha Hitet E Perbashkta Te Shqipeve Te Pergjakshme, Mery, Presioni + Milot Viktor Paloka Etj.

Pas Nje Suksesi I Cili E Arriti Kulmin E Muzkes Rap Mery Vendos Te Bashkohet Me Disa Havera Dhe Te Jet Ne Grup. Ne Vitin 2010 Lind Idea Qe Grupit Ti Lihet Emri (Brigada-138) Ne Veren E Vitit 2010-2011 Brigada Arrin Popullaritet Te Madh Qe As Nje Grup Reperash Se Ka Arritur Branda 1 Viti. "Trishtimi I Vertetes''para Albumit Solo Veres 2011.

Më datë 12 Nëntor 2016, DMC aka Babloki publikon videoklipin "Pa Fjale", në bashkëpunim me Mery.

Më datë 7 Janar 2018, Merytoni publikon videoklipin "Une E Di Se Bon". Teksti u shkrua nga Dr. Mery.
DËRGOI: