>
BIOSHQIP
Biografia
Maya Alikaj kaloi femijerine dhe mori formimin e pare arsimor ne Dukat. Qe ne kete moshe, Maya spikat me talentin e saj te lirshem dhe origjinalitetin e saj si ne imitime, personifikime personazhesh, etj, apo pjesemarrjes se saj ne koncerte te ndryshme me kenge per femije, si nje sinjal i dukshem e asaj rruge dhe endrre qe ajo do te realizonte me pas. Pas perfundimit te shkolles se mesme te pergjithshme ne Vlore, ajo konkurroi dhe fitoi audicionin e Akademise se Arteve te Bukura ne Tirane, nje enderr e saj e gjate qe ne fund u be realitet. Studioi per 5 vjet ne kete Akademi, ku me pas u diplomua si aktore. Me perfundimin e studimeve, nisin dhe angazhimet e saj profesionale ne fushen e artit, ku fillimisht nis punen si asistent pedagoge prane Akademise se Arteve te Bukura, ne Tirane, gjate kesaj periudhe edhe si asistente e regjisorit Rikard Ljarja, me te cilin vendosin ne skene Lizistrat-en. Krahas asistimit me regjine, ne kete pjese teatrale ajo luan edhe vet nje rol. Gjithashtu, ajo ka qene protagoniste ne filmin "Zemra e Nenes", me rolin e personazhit Ana. Edhe ne Teatrin Kombetar nuk ka munguar interpretimi i saj ne role te ndryshme. Me pas, Maya largohet nga Shqiperia per ne Gjermani, pas fteses se nje mikeshes se saj gjermane per te vizituar si turiste kete vend. Por, nga nje vizite turistike, kjo ikje do te shenonte nje faze te re ne jeten e saj. Fillon keshtu ne Gjermani nje jete tjeter, ku shpesh, shume gjera, i eshte dashur t'i nise nga e para. Studioi ne Universitetin e Wuppertalit per Histori-Filozofi. Gjithashtu, duke mos dashur te shkeputet nga profesioni i aktrimit, angazhohet gjate kesaj periudhe, ne Gjermani, ne Teatrin gjerman, ku luan role te ndryshme, si; ne Tic teater, nje rol ne filmin Einzats fur Elrich, ne programin televiziv RTL, etj. Paralelisht me keto angazhime, gjate ketyre viteve, ajo nuk mund te linte pas dore edhe kengen, si nje pasion i hershem qe ne femijerine e saj. Ne kete menyre, ajo angazhohet ne shume koncerte ne shume vende te Europes, si ne Gjermani, Austri, Zvicer, Hollande, Bruksel, Londer, Itali, Greqi, etj. Gjate qendrimit ne Gjermani, Maya behet gjithashtu pjese e nje CD-je internacionale te hedhur ne treg ne Gjermani, me kenge te kengetareve nga vende te ndryshme. Ne kete CD jane perfshire 4 kenge te sajat ne shqip.

Veçantia e krijimtarise muzikore te Maya-s, krahas talentit dhe zerit te saj, eshte fakti se ne rreth 80 per qind te kesaj krijimtarie, kenget mbajne vulen e saj ne muzike e tekste. Maya u shpreh mirenjohjen e madhe bashkepunetoreve te saj ne rrugen e muzikes, veanerisht kompozitorit te mirenjohur shqiptar Adrian Hila, me te cilin ka realizuar te gjitha kenget dhe suksesin e saj, Shtepise diskografike Elrodi Music qe menaxhon krijimtarine e saj ne treg, Max Production per realizimin e klipeve, etj.
E pakenaqur asnjehere teresisht me ate qe ben, kembengulese, kerkuese dhe kritike e madhe e vetes, gjithmone ne kerkim te gjerave te veçanta dhe origjinale ne muzike, modeste deri ne teprim perballe publikut te saj, Maya vazhdon te mendoje se i duhet ende shume pune ta meritoje vertete gjithe kete respekt dhe admirim te publikut.
Ajo u eshte mirenjohese gjithe fansave te saj dhe i falenderon ata nga zemra per kenaqesine, mbeshtetjen dhe motivimin qe i kane falur dhe u premton se do te jete gjithmone prane deshirave te tyre muzikore, me zerin dhe kengen e saj.

Në vitin 2006, Maya Alickaj publikon albumin "Lege Lege". Deshira per te bere nje album me kenge te sajat, e risjell perseri ne Shqiperi, ne fundin e vitit 2006, ku realizon me shume kete deshire. 3 video klip-e e realizuan me 3 kenge te ketij albumi. Albumi permban gjithsej 8 kenge, te cilat krijuan nje lidhje te forte me publikun, lidhje kjo qe i shton deshiren per te qendruar ne Shqiperi prane ketij publiku, ku ajo vazhdon te jete edhe sot e kesaj dite. Suksesi i albumit te pare dhe vendi qe zuri ajo ne gjerdanin e kengeve te mrekullueshme te folklorit te jugut, vleresimi nga profesioniste dhe studiues te muzikes, por edhe mijera fansa te kudondodhur, ne do qytet te Shqiperise, por edhe jashte saj, beri qe Maya, per rreth dy vitet e fundit te jete e angazhuar, ne turne dhe koncerte te ndryshme brenda dhe jashte vendit, Greqi, Itali, Gjermani, Angli dhe veanerisht te behet nder kengetaret e muzikes popullore, me te kerkuara nga diaspora shqiptare ne SHBA.

Në vitin 2007, Maya Alickaj publikon videoklipin "Nuse Do Te Bej Ne Gusht". Lidhja e forte me publikun dhe vleresimi i tyre per potencialin e rralle te zerit, karakterin e forte dhe spikates qe ajo percjell me do tingull e note muzikore, e e obligoi edhe me shume Maya-n qe te vazhdonte krijimtarine e saj muzikore, ku pas Albumit "Lege Lege", rreth 1 vit me pas, publikoi 2 kenge te reja te saj shume te suksesshme: "Nuse do te bej ne gusht", e cila u realizua edhe video klip dhe kenga "Vajzat Suljote", nje tjeter kenge e mrekullueshme me mesazh historik, dedikuar krenarise shqiptare per vajzat e Sulit, amet trime qe flijuan veten per te mos rene ne dore te okupatorit. Kjo periudhe suksesi ne kenge, pasohet me nje ngjarje te pakendshme ne jeten e Maya-s, ne tetor 2007. Per shkak te nje aksidenti rrugor, Maya-s i duhet te mos jete dot aq aktive ne skenen e kenges per rreth 7 muaj, pasi ato qe e shoqeruan me teper gjate kesaj periudhe, ishin patericat. Por gjithsesi, as kjo periudhe shume e veshtire nuk mundi dot ta shkepuste nga fansat e saj te shume, te cilet e kerkonin me do kusht dhe, vetem 2 muaj pas aksidentit, ne prag te festave te nentorit, ajo duhej te fluturonte drejt Çikagos, edhe pse me paterica dhe kushte shume te veshtira fizike (madje me hezitimin kategorik te mjekeve te saj, te cilet nuk ia rekomandonin absolutisht levizjen). Por kishte dhene fjalen, qysh para aksidentit, se do te shkonte te festonte bashke me diasporen shqiptare festat kombetare ne SHBA. Shqiptaret atje, pavaresisht lajmit se Maya nuk mund te vinte per shkak te aksidentit, kembengulen qe ajo duhej te ishte patjeter, ne nje menyre a ne nje tjeter. Por, kjo aventure e rrezikshme e Maya-s do te vijonte edhe me pas, ku me paterice do t'i duhet te shkonte ne koncerte, Greqi, Itali dhe ne Shqiperi, atje ku fansat e kerkonin me ngulm dhe nuk pranonin justifikime.

Në vitin 2008, Maya Alickaj publikon albumin "Guri I Rende Ne Vend Te Vet" dhe me pas mori pjese ne Maratonen e Kenges Popullore, organizuar nga TV KLAN, me kengen "Moj e vogla pike loti". Keto do te vulosej perfundimisht qendrimin e Maya-s ne majat e kenges popullore shqiptare dhe ne suksesin e padiskutueshem si kengetare profesioniste, me ze potent dhe me kembengulje stoike ne ate qe realizon. Kenga "Guri i Rende ne vend te vet", per te cilen jane bere vleresime te jashtezakonshme nga profesioniste te muzikes, eshte nje elegji muzikore e super-arrire kushtuar perjetimit te nje emigranti jashte vendlindjes se tij, mallit te paperballueshem dhe luftes se brendshme te tij ne udhekryqet e rrugeve te botes. Nje ze brilant, vargje te pavdekshme, interpretim dinjitoz dhe perpunim muzikor i jashtezakonshem nga i mirenjohuri kompozitori Adrian Hila, nenshkruan kengen me te madhe te muzikes popullore ne kete tematike.

Në vitin 2009, Maya Alickaj publikon albumin "Baba Me Zemer Te Madhe", nje album me 10 kenge, nj prurje e paperseritshme e origjinalitetit dhe veçantise se Maya-s, ku ne 6 kenge ajo eshte kengetarja, autorja e tekstit dhe e muzikes. Ky album i siguroi edhe nje here se "majat" e muzikes popullore jugore tashme kane identitetin e tyre te padiskutueshem, te certifikuar "Maya".
Evente
Më datë 7 Nëntor 2012, Maya Alickaj publikon videoklipin "Vlora". Muzika dhe orkestrimi i këngës u punuan nga Adrian Hila, ndërsa teksti u shkrua nga vetë Maya Alickaj. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 11 Shkurt 2013, Maya Alickaj publikon videoklipin "E Nise". Kënga vjen e realizuar në të gjithë komponentët e saj nga Adrian Hila.

Më datë 30 Maj 2013, Maya Alickaj & Klejti Mahmutaj publikojnë videoklipin "Një Jetë Me Ty". Muzika e këngës u punua nga Adrian Hila, teksti u shkrua nga Rozana Radi.

Në Nëntor 2013, Maya Alickaj merr pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "24 Karat".

Në vitin 2013, Maya Alickaj publikon albumin "24 Karat".

Në Mars 2014, Maya Alickaj merr pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Motrat".

Në Mars 2014, Maya Alickaj merr pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Qan Minushi".

Më datë 8 Gusht 2014, Maya Alickaj publikon videoklipin "Djale Shqiptar".

Në vitin 2014, Maya publikon albumin "Djale Shqiptar".

Më datë 7 Tetor 2016, Maya publikon videoklipin "Memedheu".

Më datë 1 Qershor 2017, Maya Alickaj publikon videoklipin "Ti Ngadale". Muzika e këngës u punua nga Adrian Hila, teksti u shkrua nga Adrian Hila. Videoklipi u prodhua nga Swart Production.

Më datë 26 Prill 2018, Maya Alickaj & Mitat Alickaj publikojnë videoklipin "Vellait Tim".

Më datë 30 Qershor 2018, Maya & Fatmira Brecani publikojnë videoklipin "Kenga Jone". Muzika dhe teksti u shkrua nga Adrian Hila. Videoklipi u prodhua nga Chill Pro.

Më datë 31 Tetor 2020, Maya Alickaj publikon videoklipin "Hey Mama". Muzika e këngës u punua nga Gramoz Kozeli, teksti u shkrua nga Maya Alickaj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Gramoz Kozeli.

Më datë 14 Maj 2022, Maya Alickaj publikon videoklipin "Kenge Tabani & Xha Cane & Dudia". Kënga u orkestrua nga Genci Malaj.