>
BIOSHQIP
Biografia
Mad Lion filloi karrierën e tij në muzikë në vitin 1996 dhe publikoi albumin e parë solo (Mad Lion) në vitin 2004. Emri i tij i vërtetë është Luan Zeqiri dhe ishte ndër reperët dhe producentet e parë të skenës muzikore, që i dashur për publikun u bë me hitet e tij “Molla me shërbet”, “Krejt mahalla n'disko”, “Shpresa” e shumë të tjera. Ai prej vitesh ka braktisur Kosovën dhe është vendosur në Zvicër.

Në Shtator 2003, Mad Lion merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2003 me këngën "Ende", në bashkëpunim me Lyrical Son.

Më datë 14 Nëntor 2004, Mad Lion publikon videoklipin "Molla Me Sherbet".

Në Janar 2005, Mad Lion merr pjesë në Kënga Magjike 2004 me këngën "Hot Festival", në bashkëpunim me Lyrical Son.

Në Qershor 2005, Mad Lion merr pjesë në VFM 2005 me këngën "Molla Me Sherbet".

Në Shtator 2005, Mad Lion merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2005 me këngën "Hakmarrja".

Në Dhjetor 2005, Mad Lion merr pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "Kojshike".

Në Prill 2006, Mad Lion merr pjesë në Top Fest 3 me këngën "Kojshike".

Më datë 29 Korrik 2006, Mad Lion publikon videoklipin "Krejt Mahalla Ne Disco", në bashkëpunim me Hekuran Krasniqi. Me këtë këngë, Mad Lion merr pjesë në VFM 2007 në vitin 2007.

Në Gusht 2006, Lori & Mad Lion marrin pjesë në Çelësi Muzikor 1 me këngën "Ciao".

Në Shtator 2006, Lyrical Son & Mad Lion marrin pjesë në Mikrofoni I Artë 2006 me këngën "Rram".

Në Shtator 2007, Mad Lion merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2007 me këngën "Veç Edhe Njihere".

Në vitin 2006, Mad Lion publikon albumin "200 Km N'orë".

Më datë 19 Qershor 2007, Speya publikojnë videoklipin "Mos M`thuj", në bashkëpunim me Mad Lion & Mendi.

Më datë 18 Qershor 2011, Mad Lion publikon videoklipin "Vul Me Gjak", në bashkëpunim me Bardh Latifi.

Në vitin 2011, Mad Lion publikon albumin "Vul Me Gjak".

Më datë 2 Qershor 2019, Mad Lion publikon videoklipin "Kleptocracy".

Më datë 5 Dhjetor 2022, Mad Lion publikon videoklipin "Jom Luan", në bashkëpunim me Luiziellën. Produksioni audio u realizua nga Don Arbas.
DËRGOI: