>
BIOSHQIP
Biografia
Jeton në Dubovik, një fshat afër Deçanit. Shkollën fillore e kryen në Prapaqan, atë të mesmen në gjimnazin "Vëllezërit Frashëri" në Deçan, ndërsa ka diplomuar në Fakultetin Juridik "Haxhi Zeka" në Pejë. Gramoz Gërvalla është një këngëtar i zhanrit të ri modern, i ashtuquajtur "Turbo Folk". Është një këngëtar i njohur i estradës shqiptare. Përveç zhanrit të muzikës që ai e kultivon, Gramozi është i njohur edhe si këngëtar i muzikës së mirëfilltë popullore, argëtuese dhe atë folklorike. Muzikën e ka si traditë familjare, ku inspirim më të madh ka gjetur tek xhaxhai i tij, tashmë i ndjerë i madhi Jusuf Gërvalla. Si i vogël ka filluar të këndojë, por për herë të parë del në skenë në vitin 2008 në moshën 17 vjeçare.
Evente
Në vitin 2008, Gramoz Gërvalla publikon albumin e parë "Shyqyr deshti Zoti".

Në vitin 2010, Gramoz Gervalla publikon videoklipin "Shpirti Jem". Kënga u prit shumë mirë nga publiku dhe këtu Gramozi fillon të pushtojë zemrat e shumë adhuruesve, ku shumë shpejt arrin në majet e një karriere të suksesshme.

Më datë 7 Shtator 2012, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Një Lot Ra Sot", ku dhe fillon bashkëpunimi me autorin e njohur të këngëve Fatmir Muja.

Në vitin 2013, Gramozi merr pjesë në "Show Fest Kosova", me këngën "Sikur ditë pranvere", ku edhe merr një çmim.

Në vitin 2014, Gramoz Gërvalla publikon albumin "Loqka Jem". Gjatë sezonit veror sjell si freski për fansat albumin live me gjithsej 11 këngë.

Më datë 5 Dhjetor 2015, Gramoz Gervalla publikon videoklipin "Gjithqka Ja Vlen".

Më datë 8 Gusht 2016, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Sëmundje E Ilaç".

Në vitin 2016, Gramoz Gërvalla publikon albumin "Singles Collection".

Më datë 26 Mars 2017, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Syni Jem".

Më datë 23 Korrik 2018, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Zoti T'rujt".

Më datë 3 Janar 2019, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Mos Me Qo Selam".

Më datë 15 Shkurt 2019, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "N'sa Sahati".

Më datë 9 Mars 2020, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Me Ty Ja Kam Qelllu".

Më datë 19 Gusht 2020, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Koft Kysmet".

Më datë 30 Shtator 2020, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Kolege". Muzika e këngës u punua nga Bekim Hallaqi (Belle) & Nurteel. Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

Më datë 8 Qershor 2021, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Një Mesazh".

Më datë 25 Qershor 2021, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Krejt Tkan Rrejt".

Më datë 26 Shtator 2021, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Ah Bre Babe".

Më datë 16 Janar 2022, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Jusuf Gervalla".

Më datë 14 Shkurt 2022, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Një Mijë Plagë".

Më datë 16 Prill 2022, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Babit Thuj".

Më datë 3 Qershor 2022, Gramoz Gervalla & Eronita Qerimi publikojnë videoklipin "Gjynah Me Dashtë Hala".

Më datë 3 Shtator 2022, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Ma E Mira E Dukagjinit".

Më datë 15 Mars 2023, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Hajde Pije". Teksti i këngës u shkrua nga Fadil Topalli. Videoklipi u prodhua nga kompania A Films.

Më datë 2 Maj 2023, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Unë Të Du Përjetë". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Artan Mezini (Arti Rec), ndërsa tekstin e shkroi Fadil Topalli. Videoklipi u prodhua nga kompania ProMedia.

Më datë 25 Maj 2023, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Urime Martesa". Videoklipi u prodhua nga kompania ProMedia.

Më datë 2 Gusht 2023, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "A M'ke Harru?". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Artan Mezini (Arti Rec), ndërsa tekstin e shkroi Fadil Topalli.

Më datë 22 Shtator 2023, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Dashti Zoti".

Më datë 21 Shkurt 2024, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Zor Po M'vjen". Videoklipi u prodhua nga kompania ProMedia.

Më datë 5 Prill 2024, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "A Ke Harru".

Më datë 25 Maj 2024, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Tahir Zemaj". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Astrit Halimi, ndërsa tekstin e shkroi Ismail Malaj. Videoklipi u prodhua nga kompania Raif Sinik.

Më datë 15 Qershor 2024, Gramoz Gërvalla publikon videoklipin "Rrush T‘kam Ty". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Astrit Halimi, ndërsa tekstin e shkroi Ismajl Malaj.