>
BIOSHQIP
Biografia
Fadili qysh në fëmijëri ishte i dalluar dhe i talentuar për muzikë. Në vitin 2000 vendosi të filloj karrierën profesionale në muzikë duke lansuar në atë kohë singlin e parë. Pas një suksesi të dëshirueshëm me këtë singël, në vitin 2005 ka vendosur t’a inçizoj edhe albunim e parë. Ky album është realizuar në bashkpunim me studio A-MOL. Inçizimi i albumit ka përfunduar në vitin 2006. Ky album përmban gjithësejt tetë këngë dhe është titulluar “Veq ti ke faj”. Pas lansimit të këtij albumi në treg dhe shitjes së suksesshme të tij, këngëtari ka vendosur të filloj punën në një projekt të ri. Ky Projekt do të ishte një album por më ndryshe nga të tjerët, do të ishte album me këngë live.

Në vitin 2007 është realizuar videoklipi i parë i këngës “Ti s’më deshe kurrë”, komponuar nga Armend Rexhepagiqi, tekst të Aida Barakut dhe orkestrim të Florent Boshnjakut. Ky videoklip është transmetuar nga të gjitha televizionet kombëtare dhe lokale. Kjo këngë do të ishte edhe kënga e parë e albumit të tretë i cili u lansuar në treg në korrik të vitit 2009 me tiull "Krejt I Kam E Rahat Sjam".
DËRGOI:

Evente
Në Dhjetor 2009, Fadil Riza merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Krejt I Kam, Rahat S'jam".

Në Nëntor 2011, Fadil Riza merr pjesë në Fest Nota e Artë 2011 me këngën "Per Nje Sezon".

Më datë 12 Shkurt 2012, Fadil Riza publikon videoklipin "S'e Meriton".

Më datë 18 Maj 2012, Fadil Riza publikon videoklipin "Dy Jave Pushim".

Në vitin 2012, Fadil Riza publikon albumin "Live".

Më datë 4 Mars 2013, Fadil Riza publikon videoklipin "Lote E Vaj".

Më datë 7 Maj 2013, Fadil Riza publikon videoklipin "Qare S'kam". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Arsim Bunjaku, ndërsa orkestrimi u realizua nga Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Në vitin 2013, Fadil Riza publikon albumin "2 Jave Pushim".

Më datë 2 Qershor 2014, Fadil Riza publikon videoklipin "Ani Ani", në bashkëpunim me 52oni & Ges.

Më datë 6 Dhjetor 2014, Fadil Riza publikon videoklipin "Ku Ndodhesh Ti".

Në vitin 2014, Fadil Riza publikon albumin "Live".

Më datë 1 Gusht 2015, Fadil Riza publikon videoklipin "Zjarr E Bojm".

Më datë 10 Dhjetor 2015, Fadil Riza publikon videoklipin "Jeta E Jetimit".

Më datë 29 Prill 2016, Fadil Riza publikon videoklipin "Maturant".

Më datë 1 Qershor 2016, Fadil Riza & Xhemilja publikojnë videoklipin "Ki Me M'dasht".

Në vitin 2016, Fadil Riza publikon albumin "Erdh Kysmeti".

Më datë 13 Prill 2017, Fadil Riza publikon videoklipin "Nuk Ta Fali". Muzika e këngës u punua nga Arsim Bunjaku, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Ardian Kastrati.

Më datë 14 Korrik 2017, Fadil Riza publikon videoklipin "Xhamadani".

Në vitin 2017, Fadil Riza publikon albumin "Live 100%".

Më datë 18 Shkurt 2019, Fadil Riza publikon videoklipin "Sexy Boom (Bomba)".

Më datë 12 Gusht 2022, Fadi Riza publikon videoklipin "Në Ulqin".

Më datë 8 Mars 2023, Fadi Riza publikon videoklipin "Ma Bon Hallall".

Më datë 28 Prill 2023, Fadi Riza publikon videoklipin "Ah Bre Bab".