>
BIOSHQIP
Biografia
Enkelejda Alushi-Arifi eshte nje kengetare e cila kryesisht kendon kengen çame. Ne skene eshte paraqitur si nxenese, dhe nga ato vite ajo ka nje sirtar te plote muzikor. Si perkrahes dhe bashkepuntor i saj eshte djali i xhaxhat te saj, Hysni Alushi, dhe ky nje kengetar shume i dashur dhe popullor. Ajo eshte e martuar ne Gjilan, ku merr pjese ne Ansamblin e Gjilanit. Ka marre shume çmime e mirenjohje per kengen e saj. Enkelejda thote se: "Plage ne zemer e kam, vetem njehere te vizitoj Çamerine, vendlindjen e prinderve te mi, ne te cilen kam pasur shume mundesi te shkoj, e nuk kam shkuar". Ajo punon dhe vepron ne Gjilan.

Në Dhjetor 2009, Enkelejda Alushi & Hysni Alushi marrin pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Lule Moj".

Në Qershor 2010, Enkelejda Alushi merr pjesë në Çelësi Muzikor 4 me këngën "Jetoj".

Më datë 22 Qershor 2010, Enkelejda Alushi publikon videoklipin "Baladë çame". Me këtë këngë, Enkelejda Alushi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Në Dhjetor 2010, Enkelejda Arifi merr pjesë në Festivali i 49-të në RTSH me këngën "Nje Dashuri".

Më datë 9 Prill 2012, Enkelejda Alushi publikon videoklipin "Pleqte Sevdalinj", në bashkëpunim me Grupi I Burrave Kavajë.

Më datë 21 Shtator 2012, Enkelejda Alushi publikon videoklipin "Sonet Per Vete".

Më datë 19 Nëntor 2012, Enkelejda Arifi, Kastriot Tusha, Ilir Shaqiri, Selami Kolonja & Nikollë Nikprelaj publikojnë videoklipin "Nën Një Flamur Të Pandarë". Videoklipi u prodhua nga Video Art.

Më datë 15 Qershor 2013, Enkelejda Alushi publikon videoklipin "Dhender Behesh Sot".

Më datë 20 Korrik 2013, Irini Qirjako & Enkelejda Arifi publikojnë videoklipin "Nusja Jone Cameri".

Më datë 31 Korrik 2013, Enkelejda Arifi publikon videoklipin "Bajagi".

Në Nëntor 2013, Enkelejda Alushi & Hysni Alushi marrin pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "Kolazh".

Në Mars 2014, Enkelejda Alushi & Hysni Alushi marrin pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Ma Ke Gishtin Per Unaze".

Në Mars 2014, Enkelejda Alushi & Hysni Alushi marrin pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Ah Moj Zemer".

Më datë 20 Nëntor 2015, Enkelejda Alushi & Hysni Alushi publikojnë videoklipin "Toka Amë", në bashkëpunim me Edi Balili. Muzika e këngës u punua nga Edi Balili, teksti u shkrua nga Armand Trebicka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edi Balili. Videoklipi u prodhua nga Video Art.

Më datë 18 Maj 2016, Enkelejda Arifi publikon videoklipin "Dashurisë Sime".

Më datë 31 Maj 2016, Enkelejda Arifi, Xeni & Hysni Alushi publikojnë videoklipin "Tradita Shqiptare". Me këtë këngë, Enkelejda Arifi, Xeni & Hysni Alushi marrin pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 16 Maj 2018, Enkelejda publikon videoklipin "Se Ti Je Dashni".

Më datë 3 Gusht 2023, Enkelejda & Hysni Alushi publikojnë videoklipin "Kurorëzimi I Dashurisë". Muzika e këngës u punua nga Zani Loca, teksti u shkrua nga Armand Trebicka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Samuel Kodra.
DËRGOI:

KATEGORI: