>
BIOSHQIP
Biografia
Engjëllusha Salihu eshte nje artiste e re dhe shume e talentuar. Perveq zërit të saj të ëmbël, ajo gjithashtu është simpatike dhe me trup fantastik. Trashigimtare e muzikes se mirefillte shqipe, vajza e artistes se madhe Shyhrete Behluli vjen ne skene kengtarja me e re. Por ajo me e njohur kur kendoi me nenen e saj te madhen, Shyrete Behlulin, "Lum per mu, e lum per ju". Kjo kenge u pelqye tej masi nga publiku saqe arriti te marr mbi 5 milion klikime.

Më datë 3 Prill 2015, Engjëllusha Salihu publikon videoklipin "Simpatik". Me këtë këngë, Engjëllusha Salihu merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 8 Mars 2017, Shyhrete Behluli & Engjellusha Salihu publikojnë videoklipin "Deshti Fati".

Më datë 9 Qershor 2017, Engjëllusha Salihu publikon videoklipin "Kanagjegji". Engjëllusha vendosi qe te sjell nje kenge solo, e cila ishte kenga e dyte e saj pa duete. Kjo kenge ishte boom ne karrieren e Engjëllushes, ngase për një javë mori 1milion klikime. Kenga "Kanagjegji" arriti te marrë edhe shumë komente të mira. “Lutem edhe një herë” është kënga e re e këngëtares së talentuar, e cila po merr pjesë me këtë këngë në xhirimet e vitit të ri Gezuar 2018. Ajo eshte duke punuar edhe per më teper projekte te reja. Sigurisht se do te kete edhe sukses.

Më datë 3 Mars 2018, Engjëllusha Salihu publikon videoklipin "Fustani I Bardhë".

Më datë 18 Maj 2018, Engjëllusha publikon videoklipin "Vjehrra E Mire".

Më datë 23 Qershor 2018, Shyhrete Behluli & Engjellusha Salihu publikojnë videoklipin "Dasma E Nipit".

Më datë 13 Tetor 2018, Shyhrete Behluli & Engjellusha Salihu publikojnë videoklipin "Çika E Hasretit". Muzika e këngës u punua nga Miti Geci. Videoklipi u prodhua nga MProduction.

Më datë 17 Prill 2019, Engjëllusha Salihu publikon videoklipin "Fejesa". Muzika e këngës u punua nga Miti Geci, teksti u shkrua nga Abaz Selmani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Miti Geci. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 9 Qershor 2019, Engjëllusha Salihu publikon videoklipin "Inat". Projekti i ri është realizuar nën drejtim të Blero Muharremit, i cili është producent ekzekutiv. Kantautori i njohur është kujdesur për muzikën e kësaj kënge së bashku me Fissin dhe Donin.
Ndërkaq, tekstin e kanë shkruar Fissi dhe Slicky. Kënga e re pritet të pëlqehet nga fansat e Engjëllushës. Për anën vizuale është kujdesur MProduction që e ka xhiruar videoklipin e këngës “Inat”.

Më datë 20 Qershor 2019, Shyhrete Behluli & Engjëllusha publikojnë videoklipin "Vallja E Nuses". Për muzikën dhe orkestrimin e këngës është kujdesur Rrahman Kryeziu. Ndërkohë, vargjet e tekstit të këngës së re të tyre janë shkruar nga Abaz Selmani. Videoklipi i këngës është mjaft atraktiv, dhe i sjell shumë në harmoni dy këngëtaret e dashura për publikun.

Më datë 23 Maj 2020, Afrim Muçiqi & Engjëllusha Salihu publikojnë videoklipin "Po Ta Boj Hallall". Muzika e këngës u punua nga Shyhrete Behluli, teksti u shkrua nga Gold AG, ndërsa për orkestrimin u kujdes Miti Geci.

Më datë 21 Gusht 2020, Engjëllusha Salihu publikon videoklipin "Vllau Xheloz". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë punuar nga Rrahman Kryeziu.

Më datë 20 Mars 2021, Engjëllusha Salihu publikon videoklipin "A E Din Dashni".

Më datë 21 Qershor 2021, Engjëllusha Salihu publikon videoklipin "Kunatat".

Më datë 23 Tetor 2021, Shyhrete & Engjellusha publikojnë videoklipin "Djali I Mahalles".

Më datë 19 Shkurt 2022, Shyhrete Behluli publikon videoklipin "Urime Ditelindja Nane", në bashkëpunim me Engji & Bekimin. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Valon Biba.

Më datë 22 Maj 2022, Shyhrete Behluli & Engjëllusha publikojnë videoklipin "Bjerma Defin". Muzika e këngës është kompozuar nga vetë Shyhrete Behluli, ndërsa orkestrimin e përgatiti Rrahman Kryeziu. Videoklipi u prodhua nga kompania Vizion Media.

Më datë 28 Maj 2022, Kushtrim Kelani & Engjellusha Salihu publikojnë videoklipin "Nuse". Produksioni audio u realizua nga Nurteel.

Më datë 12 Maj 2023, Engji & Albatrit Muqiçi publikojnë videoklipin "Si Dukat". Muzika e këngës u punua nga Gramoz Kozeli, teksti u shkrua nga Gramoz Kozeli, ndërsa orkestrimi u krye në bashkëpunim nga Gramoz Kozeli & Klajv Kajno. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 6 Tetor 2023, Engjëllusha Salihu publikon videoklipin "Ti S'je Burrë". Muzika e këngës është kompozuar nga Kushtrim Kelani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga kompania Kotorri.