>
BIOSHQIP
Biografia
Karriera e saj si kengetare nisi qe ne 2014, por ne 2017 ajo u lancua si kantautore me kengen e saj te pare ¨You Got Me¨, nje bashkepunim me producentin amerikan DAT. Ajo njihet si autore e dhjetra kengesh dhe tekstesh, nder te cilat edhe kenge per artist te tjere. Ka nje sere bashkepunimesh me artist dhe producent te huaj.
Evente
Në vitin 2020, Dea Strica publikon albumin "Summer Fling".

Më datë 1 Qershor 2020, Eltina Minarolli & Dea Strica publikojnë videoklipin "Zjarro". Muzika e këngës u punua nga Eltina Minarolli & Dea Strica, ndërsa teksti u shkrua nga Dea Strica.

Më datë 21 Nëntor 2020, Dea Strica & Eltina Minarolli publikojnë videoklipin "Free". Muzika e këngës u punua nga Eltina Minarolli, ndërsa teksti u shkrua nga Dea Strica.

Në Prill 2021, Eltina Minarolli & Dea Strica marrin pjesë në Kënga Magjike 2021 me këngën "Me Ty".