>
BIOSHQIP
Biografia
Bonnie Tyler (Gaynor Hopkins) është një këngëtare nga Uellsi e njohur për kënget "Lost in France", "It's a Heartache", "Eclipsi Gjithsej i Zemrës", "Holding Out for a Hero", "Bitterblue" dhe "Besoni në Me ". Të dyja "It's a Heartache" dhe "Total Eclipse of the Heart" janë ndër shitjet më të shitura të të gjitha kohërave, me shitje më të madhe se gjashtë milionë. Puna e saj ka fituar nominimet e saj për dy Grammy, tre çmime Goldene Europa, tre nominime për Brit Awards dhe shumë nderime të tjera. Ajo quhet "Zonja e Parë Ndërkombëtare e Shkëmbinjve". Ajo ka lindur në Skewen, pranë Neath, dhe ka kaluar shtatë vjet duke luajtur në bare dhe klube rreth Uellsit të Jugut, përpara se të nënshkruhet në RCA Records në vitin 1975. Albumi i saj më i shpejtë se Speed ​​of Night fitoi Tyler një rekord botëror të Guinness për të qenë artisti i parë femër për t'u debutuar në numrin më në Britani të Madhe në vitin 1983. Duke bërë një rikthim në vitin 2003, ajo lëshoi ​​"Si demain ..." me Kareen Antonn, e cila ishte një numër në Francë për dhjetë javë. Albumi i saj i fundit Rocks and Honey ka pasur sukses të moderuar në Evropë, me "Believe in Me" e saj të vetme që është përdorur si hyrja e Britanisë së Madhe për Eurovision Song Contest 2013. Pas konkursit, Tyler mori dy Eurovision Song Contest Radio Awards për këngën më të mirë dhe Best Singer, duke e bërë atë përfaqësuesin e parë në Mbretërinë e Bashkuar për të fituar çmimin. Tyler ka një zë të veçantë husky, që rezulton nga një operacion për të hequr nodules vokale në mes të viteve 1970. Kënga e saj është krahasuar me Rod Stewart dhe Kim Carnes.
EVENTET
  • {{ evt.section_title }}
    {{ evt.feed_text }} {{ evt.custom_text }}

    📆  {{ evt.fancy_date }}