>
BIOSHQIP
Biografia
Ka lindur në Shijak (Durrës) 08.11.1977 Lidhja e Altin Shirës me muzikën ka filluar që në moshë shumë të vogël. ne shtëpinë e pionierit që ka qen dikur. Si fillim ka qën në kusr për klarinet më pas për çifteli llahut dhe në fund per kitarë. Aty e gjente veten më mirë. në moshën e adoleshencës tashmë kishte mësuar dhe te këndonte. Kitara dhe kënga ka qëne e pandashme dhe kur kryente shërbimin ushtarak. Më pas u angazhua në ansamblin Tirana ku shoqëronte grupin e valleve dhe këngëve duke i shoqëruar me llahutë dhe këngëtar. Kështu që dalja e tij ne skenë ka qenë e hershme. Në albumin e tij te parë ka pasur 8 këngë në bashkpunim me radio televizionin shqiptarë. Tashmë Altin Shira është nje ndër këngëtarët e preferuar nga populli shqiptarë. Ai është i parapelqyer nga publiku te jetë prezent ne gëzimet e tyre familjare si dhe koncerte për bashkëatdhetarët. Është nga të paktët këngëtarë që zëri tij karakteristik i cili mund të dallohet lehtë nuk ndryshon nga cd në të kënduarën live. Altin Shira tashmë ka familjen tij dhe dy djem ku djali i madh ka studiuar ne liceun artistik jordan misja prej 12 viesh ne piano e aktualisht në akademin e arteve të bukura për kompozicion, ndërsa djali i vogël vazhdon liceun artistik Jordan Misja për violin. Suksese familjes Shira në rrugëtimin e tyre artistik.

Në vitin 2000, Altin Shira publikon albumin "Jeta Fat Dhe Shprese".

Më datë 3 Nëntor 2008, Rovena Stefa & Altin Shira publikojnë videoklipin "Per Nje Kafe".

Më datë 19 Prill 2012, Altin Shira publikon videoklipin "Shina Naj Naj".

Më datë 19 Prill 2012, Altin Shira publikon videoklipin "Nje Djale Qe Kisha Me Iku Ne Kurbet".

Më datë 14 Korrik 2012, Altin Shira publikon videoklipin "S'dua Te Mbetem Vetem".

Më datë 14 Korrik 2012, Altin Shira publikon videoklipin "Xhane Moj Trendeline".

Më datë 16 Korrik 2012, Altin Shira publikon videoklipin "Me Ke Zene Ne Cark".

Më datë 16 Korrik 2012, Altin Shira publikon videoklipin "Ti Me Fale Lumturine".

Më datë 16 Korrik 2012, Altin Shira publikon videoklipin "Nazemadhe".

Në Nëntor 2013, Altin Shira merr pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "Fjala E Fundit".

Më datë 7 Korrik 2014, Altin Shira publikon videoklipin "Do Te Mbaj Si Princeshe", në bashkëpunim me Denisa Gjezo. Muzika e këngës u punua nga Jurgen Shira, teksti u shkrua nga vetë Altin Shira.

Më datë 6 Gusht 2015, Altin Shira publikon videoklipin "Lule Jasemina". Muzika e këngës u punua nga Jurgen Shira. Videoklipi u prodhua nga Swart Production.

Më datë 24 Mars 2017, Altin Shira publikon videoklipin "Arome Dashurie". Muzika e këngës u punua nga Jurgen Shira, teksti u shkrua nga Petro Xhori. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 22 Nëntor 2017, Altin Shira publikon videoklipin "Puthjen Ma Le". Muzika e këngës u punua nga Jurgen Shira, teksti u shkrua nga Petro Xhori, ndërsa për orkestrimin u kujdes Jurgen Shira. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 3 Korrik 2019, Altin Shira publikon videoklipin "Si Shqiponja Me Dy Krena". Muzika e këngës u punua nga Gezim Mneri, teksti u shkrua nga Arben Duka & Gezim Mneri, ndërsa për orkestrimin u kujdes Gezim Mneri.

Më datë 14 Gusht 2020, Altin Shira publikon videoklipin "Syte E Tu". Muzika e këngës u punua nga Sardi Mneri, ndërsa teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi.

Më datë 5 Korrik 2021, Alban Kondi publikon videoklipin "Ku Je Ti", në bashkëpunim me Altin Shirën. Muzika e këngës u punua nga Alban Kondi & Elgit Doda, teksti u shkrua nga Alban Kondi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Elgit Doda.

Më datë 5 Gusht 2021, Altin Shira publikon videoklipin "Me Mungon". Muzika e këngës u punua nga Sokol Koçi, teksti u shkrua nga Gers Alia, ndërsa për orkestrimin u kujdes Sokol Koçi.

Më datë 19 Maj 2023, Altin Shira publikon videoklipin "Sikur Ta Dije", në bashkëpunim me Young Zerka & Vin Velin. Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Kledi Bahiti & Young Zerka. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Kledi Bahiti.