>
BIOSHQIP
Biografia
Albana Mesuli mbaroi Shkollen 8 vjecare ne vendlindje, ndersa te mesmen e kreu tek shkolla artistike 'Prenk Jakova' ne Shkoder. Pas shume aktivitetesh muzikore neper dasma ajo realizon kenget e saj bashke me disa vieoklipe. Aktivitetet e saj shtrihen se shumti ne Maqedoni dhe Shqiperi. Deri tani ka realizuar disa albume, videoklipe dhe ka marrë pjesë në disa festivale dhe shumë programe televizive apo evente të tjera muzikore.
DËRGOI:

Evente
Në Prill 2005, Albana Mesuli merr pjesë në Top Fest 2 me këngën "Ke Faj...".

Në Prill 2006, Albana Mesuli merr pjesë në Top Fest 3 me këngën "Shko".

Në Maj 2007, Albana Mesuli merr pjesë në Top Fest 4 me këngën "Pa Dashur".

Në vitin 2006, Albana Mesuli publikon albumin "Simpati".

Më datë 5 Shkurt 2008, Albana Mesuli publikon videoklipin "Valle Hedh Ne Zemer".

Më datë 21 Shkurt 2009, Albana Mesuli publikon videoklipin "Tash Je I Harruar".

Në vitin 2009, Albana Mesuli & Valentina Mesuli publikojnë albumin "Luajne Vajzat Shqiptare".

Më datë 28 Maj 2010, Albana Mesuli & Habil Akiku publikojnë videoklipin "Lamtumire".

Në Nëntor 2011, Albana Mesuli merr pjesë në Fest Nota e Artë 2011 me këngën "Nje Minute Sa Nje Mije Vjet", ku fitoi çmimin "Debutuesja më e mirë".

Më datë 15 Qershor 2012, Albana Mesuli publikon videoklipin "Pse".

Më datë 1 Nëntor 2012, Albana Mesuli publikon videoklipin "Sot E 100 Vjet".

Më datë 25 Maj 2014, Albana Mesuli & Ardit Bexheti publikojnë videoklipin "Je Pikë Në Zemër". Muzika e këngës u punua nga Naim Qukiqi, Eroll Dogani, teksti u shkrua nga Avni Qahili. Me këtë këngë, Albana Mesuli & Ardit Bexheti marrin pjesë në Celësi Muzikor 8 në vitin 2014.

Më datë 4 Gusht 2015, Eli-G publikojnë videoklipin "Ama", në bashkëpunim me Albana Mesuli & Labinot Rexha. Muzika e këngës u punua nga Maringlen Boja, teksti u shkrua nga 52oni, ndërsa për orkestrimin u kujdes Maringlen Boja. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 25 Qershor 2016, Albana Mesuli publikon videoklipin "Une E Ti". Muzika e këngës u punua nga Maringlen Boja. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Albana Mesuli merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 28 Prill 2017, Albana Mesuli publikon videoklipin "N'testament". Muzika e këngës u punua nga Maringlen Boja, teksti u shkrua nga Suzana Fazliu, ndërsa për orkestrimin u kujdes Maringlen Boja.

Më datë 17 Mars 2023, Albana Mesuli & Shpresim Zylbehari publikojnë videoklipin "Dashuria E Vërtetë". Videoklipi u prodhua nga kompania Jehona.

Më datë 3 Maj 2023, Albana Mesuli publikon videoklipin "Sa Kujtime". Kënga vjen e realizuar në të gjithë komponentët e saj nga Vullnet Ibraimi. Videoklipi u prodhua nga kompania Jehona.

Më datë 12 Prill 2024, Albana Mesuli publikon videoklipin "Miljona Vjet". Muzika e këngës u punua nga Ardian Kastrati, ndërsa teksti u shkrua nga Hazbi Thera.