>
BIOSHQIP
Biografia
Kengetari mirnjohur Afrim Muqiqi u lindi ne Llapashtice te Podujeves. Shkollimin fillor dhe te mesem i mbaroi ne Podujeve dhe me pas vazhdoi ne Fakultetin e SHkencave Politike ne Prishtine Nderkohe edhe muziken e kshte te trasheguar nga familja e tij Dalja e Pare ne Skene ishte rreth vitit 1984 e qe nga ajo dite nuk iu nda muzikes asnjehere. Ai ka me dhjetra albume te zhanrit Popullor Tallava te publikuara deri me tani Aktivitet e tij neper Dasma dhe Koncerte tregojne edhe me tej se sa te pelqejne muziken dhe veprimtarin e tij si nje kengetar i njohur.
Per aktivit te tij muzikor Afrimi ne moshen e tij rinore ishte futbollist per Llapin dhe Gjilanin e per Gjilanin u fitua edhe Kupa e Kosoves Kariera e tij si futbollist perfundoi per shkak te lendimeve qe ne ate kohe kishte marre por ai vazhdon te gjej veten akoma sportit
Edhe pse Angazhimet e tij neper Koncertet dhe Dasmat e Shumta. Ktu nuk e ndalin klubin futbollistik Prishtina si nenkryetar i saj.

Në vitin 2000, Afrim Muçiqi publikon albumin "Gurbetqari".

Në vitin 2006, Afrim Muciqi publikon albumin "Ti E Re E Un Beqar".

Në vitin 2008, Shkurte Fejza, Shyhrete Behluli, Afrim Muçiqi & Shaqir Cërvadiku publikojnë albumin "Afrimi, Shkurtja, Shyhretja & Shaqa".

Në Dhjetor 2009, Afrim Muciqi merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Ne Po Ndahemi".

Në vitin 2009, Afrim Muciqi publikon albumin "Ne Po Ndahemi".

Në vitin 2010, Afrim Muciqi publikon albumin "A Po Vjen Ne Pushim".

Në vitin 2010, Afrim Muciqi publikon albumin "Me Tranove Krejt".

Në vitin 2011, Afrim Muciqi publikon albumin "Mitrovica Tok Shqiptare".

Më datë 19 Prill 2012, Afrim Muciqi & Yjet publikojnë videoklipin "Perjete". Videoklipi u prodhua nga EMF Creative. Me këtë këngë, Afrim Muciqi & Yjet marrin pjesë në Zhurma Show 2012 në vitin 2012.

Më datë 3 Shkurt 2014, Afrim Muciqi publikon videoklipin "Vali".

Në vitin 2014, Afrim Muciqi publikon albumin "Qorr Ilazi".

Në vitin 2014, Afrim Muciqi publikon albumin "Mos Mendo".

Në vitin 2018, Afrim Muçiqi & Gold Ag publikojnë albumin "N'dardani Bjen Ni Tupan".

Më datë 23 Maj 2020, Afrim Muçiqi & Engjëllusha Salihu publikojnë videoklipin "Po Ta Boj Hallall". Muzika e këngës u punua nga Shyhrete Behluli, teksti u shkrua nga Gold AG, ndërsa për orkestrimin u kujdes Miti Geci.

Në vitin 2021, Afrim Muçiqi publikon albumin "Hitet".

Në vitin 2021, Afrim Muçiqi publikon albumin "Kengë Që Nuk Vdesin".

Më datë 8 Korrik 2023, Artan Kola & Afrim Muqiqi publikojnë videoklipin "Moj Kosove". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Alban Furtuna, ndërsa tekstin e shkroi Arsim Bunjaku.

Më datë 14 Dhjetor 2023, Dafina Zeqiri publikon videoklipin "Une Të Du", në bashkëpunim me Afrim Muçiqin. Muzika e këngës është kompozuar nga Afrim Macula, ndërsa për orkestrimin u kujdes RZON.