>
BIOSHQIP
Biografia
Afërdita Demaku kendon kengen e mirefillte shqipe me shume zemer.Kenget e fundit folklorike e radhisin "yll mbi yjet" e muzikes sone popullore te deritanishem. Nga tere krijimtaria e saj, ajo lirisht mund te konsiderohet kengetare e muzikes folklorike, e muzikes patriotike, muzikes popullore, dhe muzikes popullore moderne. Viti 2022 e nxori si solisten me te mire sot ne kete zhaner te muzikes shqiptare. Lindi ne Abri te Eperme te Drenices. Ne skene eshte paraqitur qe prej viteve te '90,si femije i talentuar dhe eshte shperblyer me vendin e pare, kudo mori pjese neper Festivale kenge te filloristeve, por edhe si antare e SHKA "Xhemal Abria", qe po e drejtonte vellau i saj.
Nje dite, si nxenese e klases se peste i ishte lutur vellaut ta merrte ne ushtrimet e SHKA-se "Xhemail Abria"dhe kishte vendosur te provoje te kendoje nje kenge.Kur ajo nisi kengen, te gjithe antaret mbeten gojehapur dhe qe nga ajo dite, Aferdita u be solistja numer nje e kesaj shoqerie. Talentin e saj per kendim e ka zbuluar mesuesi dhe vellau i saj, gje e cila e ben qe te merr pjese ne shume shoqeri kulturore artistike ne Abri, Drenas dhe Prizren. Albumi i saj i pare eshte edituar ne vitin 1995 i titulluar "Larg atdheut", autor i te cilit eshte Fadil Demaku, ndersa deri tani ka edituar dhjetera sish. Ajo ka pasur shume bashkpunime me kengetare te ndryshem,por si me te dalluar kane qene kengetaret: Bujar Qamili, Mahmut Ferati, Remzije Osmani, Vellezerit Krasniqi, Aziz Murati e shume te tjere.

Afërdita eshte e martuar me Besnik Janovën, kane dy femije: Shqipdonën dhe Shqiprimin. Kenget e saja me se shumti jane te shkruara nga Fadil Demaku, Milaim Islami, Arsim Bunjaku, Bekim Bislimi, Gafur Murati e te tjere. "Bashkepuntoret dhe ndihmesit e mi janë të shumtë, të cilët i falënderoj për përkushtimin e seriozitetin që kanë pasur ndaj punës dhe vullnetit tim. Ata janë fillimisht familja e cila më përkrah shumë, vëllai im Fadili, i cili më ka shkruar tekste, orkestruesit Adrian Kastrati, Florent Boshnjaku, Virusi, Shpejtim Gashi. Prej fillimit të karrierës më së shumti kam punuar në studion Etno Myzik te Burim Krasniqi. Nga aty kam nxjerr shumë hite. Punë të mire e shumë të suksesshme kam arritur me Agim Gashin, do ta përmendi këngën, Gëzuar Pavarësia, Gyrbetqari im, Kush po të bëhet nuse… ", deshmone Aferdita.

Aferdita eshte ne vlugun me te madh te krijimtarise se saj artistike dhe interpretimeve te shkelqyera, qe e fusin ne radhet e "yjeve kosovare" te kenges shqipe.
DËRGOI:

Evente
Në Qershor 2003, Aferdita Demaku merr pjesë në PoliFest 2003 me këngën "Xhelozia".

Në Qershor 2004, Aferdita Demaku merr pjesë në PoliFest 2004 me këngën "Ti Je Larg Meje".

Në vitin 2004, Aferdita Demaku publikon albumin "Si Nje Maturante".

Në vitin 2005, Aferdita Demaku publikon albumin "Dy Zemra".

Në vitin 2006, Aferdita Demaku publikon albumin "U Kall Atmosfera".

Në vitin 2007, Aferdita Demaku publikon albumin "Du Met Pa".

Në Qershor 2008, Aferdita Demaku merr pjesë në Polifest 2008 me këngën "Gurbetqari Im".

Në vitin 2008, Aferdita Demaku publikon albumin "Gurbetqari Im".

Në vitin 2008, Aferdita Demaku publikon albumin "Dita E Dasmës".

Në vitin 2009, Aferdita Demaku publikon albumin "Po Marrim Nuse".

Në vitin 2010, Aferdita Demaku publikon albumin "Veç Me Zemer".

Në vitin 2011, Aferdita Demaku publikon albumin "Kenge Te Vjetra Folklorike".

Në vitin 2011, Aferdita Demaku publikon albumin "Kokan Mbledh Qikat Per Qef".

Më datë 22 Qershor 2012, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Dashnor Pa Dashuri".

Më datë 31 Korrik 2012, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Jam Drenica".

Më datë 21 Gusht 2012, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Qele Zemren". Muzika e këngës u punua nga Alban Furtuna, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 17 Dhjetor 2012, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Cila Ta La Parfumin". Muzika e këngës u punua nga Burim Krasniqi, teksti u shkrua nga Milaim Islami. Videoklipi u prodhua nga Bleri Production.

Në vitin 2012, Aferdita Demaku publikon albumin "Dashnor Pa Dashuri".

Më datë 12 Prill 2013, Shaqir Cërvadiku, Florim Kleqka & Aferdita Demaku publikojnë videoklipin "Zinxhin A Fukara". Teksti u shkrua nga Izet Rraci.

Më datë 13 Qershor 2013, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Babe E Nane".

Më datë 16 Korrik 2013, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Sfida Ime". Muzika e këngës u punua nga Alban Furtuna, teksti u shkrua nga Milaim Islami. Videoklipi u prodhua nga Bleri Production.

Më datë 27 Korrik 2013, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Esht E Veçant".

Më datë 7 Gusht 2013, Aferdita Demaku & Vullnet Zhuniqi publikojnë videoklipin "Si Motër E Vëlla".

Më datë 28 Shtator 2013, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Më Nuk Vuaj Për Tradhtar". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga Bleri Production.

Në vitin 2013, Aferdita Demaku publikon albumin "Sfida Ime".

Më datë 8 Shkurt 2014, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Kthehu". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), ndërsa teksti u shkrua nga Milaim Islami. Videoklipi u prodhua nga kompania Bleri Production.

Më datë 22 Qershor 2014, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Dasma E Pollogut".

Më datë 15 Korrik 2014, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Nxeje Defin".

Më datë 10 Gusht 2014, Aferdita Demaku publikon videoklipin "A Ke Stop A Ke Kufi". Videoklipi u prodhua nga Bleri Production.

Në vitin 2014, Aferdita Demaku publikon albumin "Erdhi Rasti".

Më datë 1 Korrik 2015, Aferdita Demaku publikon videoklipin "E Pranoj". Muzika e këngës u punua nga Fatmir Muja, teksti u shkrua nga Fatmir Muja, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi).

Më datë 20 Korrik 2015, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Ta Jap A Mos Ta Jap".

Në vitin 2015, Aferdita Demaku publikon albumin "Kenge Shpirti".

Më datë 26 Qershor 2016, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Pervjetori I Marteses".

Më datë 14 Korrik 2016, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Lotë Dashurie", në bashkëpunim me Dona Janova. Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), teksti u shkrua nga Milaim Islami, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 25 Korrik 2016, Aferdita Demaku publikon videoklipin "A Me Don Sa Te Dua". Muzika e këngës u punua nga Valter Beqo, teksti u shkrua nga Milaim Islami, ndërsa për orkestrimin u kujdes Valter Beqo. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 19 Tetor 2016, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Largohu".

Më datë 22 Tetor 2016, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Mos U Ban Burrë Si Fmija". Muzika e këngës u punua nga Alban Furtuna, teksti u shkrua nga Milaim Islami, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alban Furtuna.

Në vitin 2016, Aferdita Demaku publikon albumin "Lotë Dashurie".

Më datë 1 Qershor 2017, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Shpirt".

Më datë 8 Korrik 2017, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Kanagjegji Im", në bashkëpunim me Dona Janova.

Më datë 27 Tetor 2017, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Veq Te Nana".

Në vitin 2017, Aferdita Demaku & Dona Janova publikojnë albumin "Kanagjegji Im".

Në vitin 2017, Flora Gashi, Ymer Bajrami & Aferdita Demaku publikojnë albumin "Per Dasmen Tuaj".

Në vitin 2018, Aferdita Demaku & Dona Janova publikojnë albumin "Po Vjen Nusja".

Më datë 6 Maj 2018, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Larg Vendlindjes". Muzika dhe teksti u shkruan nga Bekim Bislimi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Burim Krasniqi.

Më datë 20 Qershor 2018, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Hajde Te Hjekim Pak Merzi". Muzika e këngës u punua nga Alban Furtuna, teksti u shkrua nga Ghulo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alban Furtuna.

Në vitin 2018, Aferdita Demaku & Dona Janova publikojnë albumin "Larg Vendlindjes".

Më datë 26 Tetor 2018, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Gurbeti Nuk Na Ndan", në bashkëpunim me Dona Janova.

Në vitin 2018, Aferdita Demaku publikon albumin "Keng Folklorike".

Më datë 19 Prill 2019, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Qitja Piken". Muzika e këngës u punua nga Alban Furtuna, teksti u shkrua nga Armand Trebicka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alban Furtuna. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 31 Maj 2019, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Shumë Po Gezohna, Erdh Bajrami". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Besim Bunjaku.

Më datë 27 Qershor 2019, Aferdita Demaku, Dona Janova & Pimi publikojnë videoklipin "Bac Perhajr Dasma".

Në vitin 2019, Aferdita Demaku publikon albumin "Bac Përhajr Dasma".

Më datë 2 Tetor 2019, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Kush Të Don Më Shumë Se Motra". Muzika e këngës u punua nga Miti Geci, teksti u shkrua nga Besim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Miti Geci. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 28 Shkurt 2020, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Ti Si Princ Unë Si Princeshë". Muzika e këngës u punua nga Alban Furtuna, teksti u shkrua nga Besim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alban Furtuna. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 14 Maj 2020, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Mos Lendo Nje Femer". Muzika e këngës u punua nga Miti Geci, teksti u shkrua nga Milaim Islami, ndërsa për orkestrimin u kujdes Miti Geci. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 2 Tetor 2020, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Lajmi I Hidhur".

Më datë 27 Nëntor 2020, Aferdita Demaku & Dona Janova publikojnë videoklipin "Era E Marsit". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Bekim Bislimi. Videoklipi u prodhua nga kompania Red Media.

Më datë 5 Mars 2021, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Fmija Jone". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Ilir Berani. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 23 Prill 2021, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Falja Dadës". Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 28 Maj 2021, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Pse Më Zgjodhe Mua". Muzika e këngës u punua nga Alban Furtuna, teksti u shkrua nga Pimi Janova, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alban Furtuna. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Në vitin 2021, Aferdita Demaku publikon albumin "Falja Dadës".

Më datë 10 Dhjetor 2021, Gold AG & Afërdita Demaku publikojnë videoklipin "Lutja E Nanës". Muzika e këngës u punua nga Gold AG & Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Gold AG, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 19 Shkurt 2022, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Malli Për Babë E Nanë". Muzika e këngës u punua nga Miti Geci, teksti u shkrua nga Aferdita Demaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Miti Geci. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 17 Prill 2022, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Kenga E Mrikes". Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction. Nderkohe publikon edhe kenget folklorike: Selman Kadria, Bec Sinani,E verteta mbi Adem Jasharin, qe e radhisin mes kengetareve me te kompletuar te ketij zhanri muzikor.

Kenga "E verteta mbi Adem Jasharin" e shkruar nga Bekim Bislimi eshte padyshim Historia e vertete e ngjarjes ne familjen e Jasharajve dhe sakrificen e saj, qe i nderroi rrjedhen historise shqiptare ne Kosove pergjithmone!

Më datë 20 Maj 2022, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Zoti M'paska Dasht". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Bini Nebihu, ndërsa tekstin e shkroi Donjeta Morina. Videoklipi u prodhua nga MProduction, ndërsa produksioni audio u realizua nga Bini Nebihu.

Më datë 14 Qershor 2022, Aferdita Demaku, Dona & Pimi Janova publikojnë videoklipin "Dite E Gzume". Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 16 Prill 2023, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Kerko Falje". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Besim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 24 Qershor 2023, Aferdita Demaku, Pimi & Dona Janova publikojnë videoklipin "S'ka Si Shqipet (Erdh Pushimi)". Muzika e këngës u punua nga Xheni Meçe, ndërsa teksti u shkrua nga Besim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 29 Dhjetor 2023, Aferdita Demaku, Dona & Pimi Janova publikojnë videoklipin "Mesazhe". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Nexhat Mujovi (Wirusi), ndërsa tekstin e shkroi Besim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Në vitin 2023, Aferdita Demaku publikon albumin "Kërko Falje".

Më datë 10 Maj 2024, Aferdita Demaku publikon videoklipin "Zoti T'rujt Moj Dashni". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Alban Furtuna, ndërsa tekstin e shkroi Jano. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.