>
BIOSHQIP
 • Tre Projekte Nga Shkurte Fejza Me Vlerë Sa Vetë Jeta Jonë
  02-12-2016
  Shkurte Fejza prej 40 vjetësh është familjarizuar dhe njëjtësuar me këngën e bukur shqipe dhe kombin shqiptar. E themi kështu, kur dijmë që angazhimi me përkushtim për vlerat artistike gjithnjë nga ajo ka qenë i theksuar. Interesant është fakt se ajo edhe në ditët e sotme vazhdon të jetë e tillë dhe si duket s'ka fenomen që e ndryshon qëndrimin e saj, kur dijmë se gjendja e trashëgimisë dhe kulturës sonë nuk është ashtu si do të duhej të ishte. "Ah Kosova jonë" quhet kënga e re e artistes sonë, e cila flet për realitetin e hidhur ...
  ★★★★★
 • Shkurte Fejza Feston Ditëlindjen, Ka Vetëm Një Dëshirë Për Sot!
  18-11-2015
  Këngëtarja e madhe Shkurte Fejza sot feston ditëlindjen duke mbushur kështu plot 54 vjeç dhe plot vite në karrierë. Me rastin e kësaj feste ajo ka vendosur ta pres sot në shtëpinë e saj me bashkshortin dhe familjen. Në rjetin e saj social në facebook Shkurta ka informuar fansat për ditëlindjen e saj dhe ka thënë se e vetmja dëshirë që ka për sot është që të gjithë fansat e saj të dëgjojë vetëm lajme të mira. Sot në të njejtën datë feston ditëlindjen edhe këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Rezarta Shkurta....
  ★★★★★
 • A U ‘tradhtua’ Shkurte Fejza Nga Shyhretja, Remiza Dhe Motrat Mustafa?
  06-11-2015
  Këngëtaret e njohura të muzikës popullore: Shyhrete Behluli, Remzije Osmani & Motrat Mustafa kanë realizuar së fundmi një bashkpunim, fjala është për një projekt të ri muzikor i cili po punohet nga EMF Creative. Por kur bie fjala tek këto këngëtare të mirëfillta të muzikës popullore, na shkon menjëherë mendja edhe tek Shkurte Fejza, e cila është e së njejtes kategori si dhe vjen nga i njejti vend sikur se edhe koleget e saj. Gazeta Tribuna ka kontaktuar me burrin e këngëtares Shkurte Fejza dhe e ka pyetur nëse është në dijeni të këtij bashkpunimi dhe nëse është ndjerë e ofenduar Shkurta që nuk është thirrur, ai është përgjigju...
 • Shkurte Fejza “Godet” Në Prishtinë
  15-10-2015
  Këngëtarja Shkurte Fejza shumë shpejt do të publikojë një videoklip, një projekt të ri muzikor i cili pritet të lansohet shumë shpejt dhe është më interesant se herëve të tjera. Shkurta ka ndjerë si obligim që nëpërmes rrjeteve sociale të paralajmërojë projektin e saj të ri. Ajo ka vendosur që kësaj rradhe pasqyra e këngës të jetë qyteti i Prishtinës, e veçanërisht sheshi, ku edhe kënga do tmbajë titullin "Sheshi". "Te dashur miqte e mi ua ofroj disa foto nga gjirimi i videoklipit te kenges se re: SHESHI... nje kenge me tekst dhe muzike te maestro Naim Gjoshi, realizuar nga maestro Xhevdet Gashi. Eshte nje kenge interesante...
 • Këto Janë Bijat E Këngëtares Shkurte Fejza
  03-09-2015
  Këngëtarja e mirënjohur, Shkurte Fejza, gëzon popullaritet të madh në vendin tonë. Muzika që ajo këndon pëlqehet ndër vite. Angazhimi i saj, ka bërë që ajo edhe pas shumë viteve në skenë, të jetë edhe më tej e kërkuar, shkruan Indeksonline. Përvec angazhimit në muzikë, Shkurta kohën më të madhe e kalon me familjen e saj. Më poshtë mund të shihni disa fotografi familjare në të cilën mund të shihni tri vajzat e këngëtares, Gresën, Agnesën dhe Besianën....
  ★★★★★
 • Artistet Mbështesin Gratë E Dhunuara
  11-06-2015
  Sot, artistet e këngës së mirëfilltë, Shkurte Fejza, Fanushe Ahmetaj, Remzije Osmani, Zyla Krasniqi, Naxhije Fejza, por edhe emra tjerë të njohur, kanë organizuar takimin me presidenten Jahjaga në mbështëtje të iniciativës "Mendoj për ty". Kjo iniciativë u dedikohet grave të dhunuara gjatë Luftës së Kosovës, ku artistet tona kanë dhuruar diçka nga vetja për disa nga gratë në fjalë! Me këtë gjest kaq human, kuptojmë se artistët tanë kanë shpirtin e mbushur me dashuri e dhembshuri për kombin e tyre. ...
  ★★★★★
 • Shkurtja Dhe Naxhija Së Shpejti Vijnë Me “Për Ty Motër“
  05-06-2015
  "Për ty motër" titullohet videoklipi më i ri i motrave Shkurte e Naxhije Fejza. Është kjo një baladë e punuar me mjeshtëri të rrallë dhe që të mbush me emocione të mëdha. Veçantinë e dashurisë së motrës ndaj motrës Shkurtja dhe Naxhija e kanë sjellur në mënyrën më të mirë, duke i kënduar me shpirt njëra - tjetrës. Kompozimi është bërë nga vetë Shkurtja, teksti nga B. Emini, ndërsa orkestrimin Etno Music Studio. Klipin e realizoi Music Box Production dhe pritet të editohet shumë shpejtë. 142/142782 ...
  ★★★★★
 • Shkurte Fejza Bën Homazhe Në Lapidarin E Dëshmorit Azem Behluli
  22-04-2015
  Sot u mbushën plot 16 vjet nga rënia e dëshmorit Azem Behluli, kunatit të artistes së këngës së mirëfilltë Shkurte Fejza. Pikërisht për të nderuar veprën e këtij heroi shekullor, Shkurte Fejza bashkë me familjarët ka bërë homazhe pranë lapidarit të Azem Behlulit në fshatin e lindjes, Mushtisht. Azem Behluli la pas tre vajzat dhe bashkëshorten, Naxhijen, të cilët e ngrejnë lartë moralin dhe krenarinë e tij....
  ★★★★★
 • Shkurtja Prezanton 6 Motrat E Saj
  17-04-2015
  Shkurte Fejza, këngëtarja e madhe e muzikës popullore e folklorike ka prezantuar 6 motrat e saj. Fotoja është realizuar në manifestimin e 40 vjetorit të karrierës së Shkurtës. Motra më e madhe, Hafizja ka kënduar më herët se Shkurta, të cilën vetë Shkurta e ka pasur si shembull për të vazhduar më pas profesionin e saj. 141/141870 Ndërkohë, Drita është njëra ndër motrat që njihet me talentin e saj si një shkrimtare e mirëfilltë, e cila ka të botuara disa libra. Motra më e vogël, Naxhija është njëkohësisht këngëtar...
  ★★★★★
 • Shkurte Fejza, Me Set Të Ri Fotografik
  15-03-2015
  Ndonëse i ka mbushur të 50-tat këngëtarja Shkurte Fejza po vazhdon të jetë ende në dormë, kjo pasi së fundmi ajo ka vendosur që të realizojë edhe një set të ri fotografik. E kuruar deri në çdo detaj dhe me veshje mjaft me stil, këngëtarja u gjend para fotografit të njohur Veton Osmani i cili ka përfunduar fotografitë e këngëtares. Ndërkohë që këngëtarja ka pohuar se shumë shpejt do të vijë edhe me një këngë të re....
  ★★★★★
{{ page + 1 }}/{{ pages }}