>
BIOSHQIP
 • Besiana Mehmedi: “E Ndjej Veten Me Fat”
  15-01-2015
  Femrat shqiptare, për fat, janë gjithnjë e më të suksesshme në lëmi të shumta të jetës; kulturë, politikë sport, art, shkencë, krijimtari dhe veprimtari të larmishme shoqërore, në veçanti në lëmin e muzikës. Njëra nga ato është edhe Besiana Mehmedi, e cila gjithnjë e më tepër është duke përfituar simpatinë e adhuruesve të shumtë të muzikës së bukur shqiptare. Ajo, me stilin e vet, sidomos të solo këndimit, ka përfituar zemrat e artdashësve të shumtë, dhe së bashku me bashkëshortin e saj, Shkodran Tolaj, janë të mirëpritur në çdo qendë...
  ★★★★★
 • Besiana Mehmedi: “Dua Të Përfaqësoj Të Gjithë Shqiptarët”
  26-12-2014
  Sot çel siparin Festivali i Këngës në RTSH, e një nga pjesëmarrësit është edhe sopranoja shqiptare nga Maqedonia Besiana Mehmedi. Në një intervistë për BalkanWeb, Mehmedi tregon synimin e saj që është fitorja e Festivalit dhe përfaqësimi i Shqipërisë në Eurovizion. 129/129581 Besiana shprehet se është dëshirë e çdo profesionisti ta sprovojë veten nëpër festivale. “Unë jam rritur artistikisht në festivalin e fundvitit të RTSH-së. Është nostalgji për mua, aq më tepër që festivali është live. Kjo shton përgjegjësinë dhe k...
  ★★★★★
 • Besiana Dhe Shkodrani Fitojnë Në Festivalin “Kënga Ime”
  23-06-2014
  Sapo kanë përfunduar 15 javë të festivalit “Kënga ime” spektakël ky i transmetuar “live” çdo javë në tv Klan. Gjatë 15 javëve performuan shumë këngëtarë të njohur të cilët sollën ngjyra dhe stile të ndryshme muzikore. Ndër këngëtarë të njohur performuan : Valbona Mema, Bujar Qamili, Mukadez Çanga, Besnik Krajku, vellezërit korcarë, Rosela Gjylbegu etj. Nga Maqedonia dhe Kosova performuan: Besiana Mehmedi dhe Shkodran Tolaj, Selami Kolonja, Samir Shehu, Shpat Kasapi, Bedri e Lind Islami dhe Enkelejda Arifi dhe Hysni Alushi. Në mesin...
  ★★★★★
 • Besiana Dhe Shkodrani: “Nuk Na Interesojnë çmimet”
  29-12-2013
  Çifti Besiana Mehmedi dhe Shkodran Tolaj tani janë bërë pjesë e festivalit të RTSH-së. Ata në këtë festival janë prezantuar me këngën “Jam larg" teksti muzika e orkestrimi nga Vullnet Ibraimi. Janë disa arsye që çiftin e ka shtyrë të marrë pjesë në festivalin e RTSH-së. 115/115950 “Në festivalin e RTSH-së mendoj se merr pjesë çdo këngëtar i cili dëshiron interpretimin ‘live’. Kjo është arsyeja e parë, sepse ky festival është i vetmi shqiptar në përmasa të tilla dhe me një seriozitet të tillë. Arsyeja e dytë është mundësia e pjesëmarrjes në Eurosong. Kosova nuk e ka këtë të drejtë, Maqedonia është e përbashkuar nga e ...
 • Besiana & Shkodrani, Një Tendencë E Re Në Festivalin Kënga Magjike
  05-10-2013
  "Imagjino", titullohet kënga e re e sjellë në interpretim nga çifti Shkodran Tolaj & Besiana Mehmedi. Muzika është bërë nga Nexhat Mujovi - Virusi ndërsa tektin e ka shkruar Avni Qahili. Kësaj rradhe Besiana & Shkodrani erdhën me një performancë krejt ndryshe. Kjo tendencë ishte e re edhe për festivalin Kënga Magjike 2013... "Duke marrë parasysh se festivali Kënga Magjike sivjet po feston 15 vjetorin, që vazhdimisht ndiqet,ka identitet, prestigj dhe një drejtues të dëshmuar Ardit Gjebrenë, vendosëm që konkurimin e parë në Shqipëri,...
  ★★★★★
 • Besiana Mehmedi: Martesa Ime Me Shkodranin...
  29-08-2013
  Besiana Mehmedi, këngëtarja e cila para disa ditësh u martua me të fejuarin e saj, këngëtarin Shkodran Tolaj vjen ekskluzivisht në këtë intervistë për teksteshqip. Ata janë martuar me një dasëm me tradita shqiptare kurse ceremonia e martesës është mbajtur në restorantin "Koha 3" në Pejë. Në vazdhim Besiana na flet më shumë rreth martesës së saj: Teksteshqip: Besiana, sapo jeni martuar me këngëtarin Shkodran Tolaj. Na flisni pak si ishte dasma juaj? Besiana: Dasma, unë realisht kam hequr dorë nga organizimi i dasmës me kohë dhe k...
  ★★★★★
 • Besiana Mehmedi Fiton “Flakën E Janarit” Bashkë Me Shkodran Tolaj
  28-01-2013
  Shkodran Tolaj dhe Besiana Mehmedi kanë fituar edicionin e fundit të festivalit “Flaka e janarit”. Në një bisedë, çifti thotë se ata janë të lumtur me çmimin, aq më pak ku veç tyre kanë marrë pjesë edhe studentë të Universitetit Shtetëror të Tetovës. Viti 2013 ka nisur me këmbë të mbarë për çiftin Besiana Mehmedi dhe Shkodran Tolaj, të cilët morën çmimin e parë në festivalin tradicional mbarëkombëtarë “Flaka e janarit”, që organizohet në Gjilan. Çifti kanë kënduar këngën “Për ju qan janari” së bashku me studentët e tyre nga Univ...
  ★★★★★
 • Besiana Mehmedi, E Nderuar Nëpër Festivale
  11-12-2012
  Besjana Mehmedi një këngëtare mjaftë modeste e cila në çdo pjesëmarrje korr suksese. Çmimi i fundit në "Festivalin e Flamurit" të mbajtur në Shqipëri e ka bërë të ndjehet mjaftë e veçantë, ngase kjo fitore i erdhi nga juria e tri vendeve Prishtinë, Tiranë dhe Shkup. "Jam shumë e nderuar që u shpërbleva me çmimin e dytë në "Festivalin e Flamurit", në këtë koncert performuam bashkë me Shkodranin dhe jemi mjaftë të kënaqur" ka thënë ajo për "Zëri". Besiana një sukses të madh e arriti edhe në festivalin "Kosovarja Këndon" që u mbajt në Ferizaj, aty ajo performoi me orkestrën e Radio Televizionit Shqiptar me këngën tradicionale kos...
 • Besiana Mehmedi, “Flakëro Flamuri Im” Merr çmimin E Dytë
  26-09-2012
  U mbajt festivali i parë kushtuar flamurit dhe njëqindvjetorit organizuar nga Radio Televizioni i Kosovës. Një eveniment të cilit do t'ia kishte shume çdokush lakmi për faktin qe transmetohej "live" në tre televizione: në atë shtetëror të Maqedonisë, tokësor dhe satelitor të Shqipërisë dhe satelitor e tokësor të Kosovës. Miliona shqiptarë para ekraneve të tyre ndiqnin konkurrimin për këngën më të mirë të flamurit. Këngëtar nga Shqipëria nuk kishte, (veç kompozitorëve Naim Gjoshi, Edmond Zhulali e Perperim Tomçini), nga Mali i zi: Niko...
  ★★★★★
 • Besiana Mehmedi Në Rolin E Kryeministres
  29-03-2012
  Edhe pse është artiste, Besiana Mehmedi nuk e ka menduar veten si politikane. Mirëpo gjendja ekonomike në vend e ka shtyrë që shumë herë të mendojë se po të ishte në rolin e kryeministrit, do të dijë se çfarë të punojë për të mirën e vendit. Ajo thotë që do të kishte shumë sfida dhe ide për të ecur përpara.Ndonëse identitet të një kombi ajo e quan artin dhe fillimisht po të kishte këtë mundësi thotë që përparësi do t'i jepte fushës së artit në përgjithësi. Megjithatë nuk e përjashton faktin se shqiptarët duhet të jenë për më shumë bas...
  ★★★★★
{{ page + 1 }}/{{ pages }}