>
BIOSHQIP
 • Artiola Toska: “Me Përkushtim I Kultivoj Vlerat Kulturore“
  17-05-2015
  Tirana ndër vite ka nxjerrë vetëm artistë e mendjendritur, por kur bëhet fjalë për muzikën e pastër, lirisht mund të themi se ajo folenë e ka në të. Mes këtyre artistëve të paharruar, kemi edhe ata që vazhduan rrugën për t'i ringritur vlerat e para, kemi Artiola Toskën, të ëmbël në zë e në jetë. Atë mund ta krahasojmë me një yll që shndërrit vetëm art në vatrat tona. Artiola pranoi me kënaqësi ftesën tonë dhe për të kuptuar diç më tepër rreth karrierës dhe jetës së saj, ju ftojmë të lexoni intervistën e mëposhtme... Teksteshqip: Ar...
  ★★★★★
 • Artiola Toska: “Kënga Dhe Klipi “Fol Shqip” Po Pëlqehen”
  05-12-2013
  Këngëtarja Artiola Toska veçohet për nga zëri dhe interpretimi i saj. Ajo në plasimin e fundit të këngës “Fol Shqip” ka arritur të korrë mjaftë suksese dhe ajo shprehet e lumtur me këtë. “Jam shumë e lumtur që çdo ditë e më shumë po marrë kritika të mira për këngën e fundit “Fol Shqip” e cila po pëlqehet bukur shumë nga adhuruesit e mi” ka thënë ajo. Kjo këngë sipas Artiolës ka një mesazh të rëndësishëm dhe është konceptuar mjaftë mirë tek publiku....
  ★★★★★
 • Artiola Toska: Nuk Ndjehem E Rrezikuar Nga Konkurrenca
  15-09-2013
  Artiola Toska një zë që frymon shqip, një zë që tërheqë çdo vesh dëgjuesi. Njëra nga këngëtaret që më vite po kultivon këngën e pastër shqipe, mbase edhe albumi i sapo plasuar përmban këngë të përzgjedhura të cilat thotë se i ka krijuar sipas stilit të saj. “Kongët që burojnë nga shpirti”, quhet albumi për të cilën Artiola ndjehet e lumtur duke potencuar se është njëri nga albumet më të dashura të saj prandaj edhe e ka emëruar me këtë emër. Artiola është e lidhur aq shumë me këngën saqë nuk lë hapësirë për tu marrë edhe me ndonjë profesion tjetër. Për më shumë rreth punës dhe planeve flet vet ajo për “Zëri”. Sapo keni plasu...
 • Artiola Toska: Më Pëlqen Jeta Që Bëj, Ndjehem E Bekuar
  09-03-2013
  Muzika per te eshte gjithcka. Jete, frymezim, motiv, dashuri, por edhe pune. Artiola Toska eshte nje nga kengetaret me te dashura te familjeve shqiptare dhe kenget e saj njihen e kendohen nga te gjithe brezat. E ka nisur qe ne moshen 9-vjecare rrugen drejt muzikes dhe lidhur me kete pasion te madh ajo tregon se ky rrugetim, me shume sesa i veshtire ka qene i bukur. “Muzika eshte jeta ime. Sikur te me duhej te zgjidhja mes disa profesionesh, shume me te lehta dhe me fitimprurese, sesa muzika, prape kete te fundit do te zgjidhja”, shpre...
  ★★★★★
 • Artiola Toska: Hyj Tek Këngëtarët E Paguar
  24-06-2012
  Artiola Toska mund të duket si një vajzë e vogël për shkak të trupit imcak, por pas kaq vitesh karrierë ajo është një zonjë dhe mbi të gjitha një produkt i shtrenjtë në muzikën tonë popullore. "Unë hyj tek këngëtaret e paguara, por nuk mund të them se ku renditem sepse nuk e di sa marrin kolegët. I kam bërë hyzmetin kësaj pune dhe më vjen mirë që kam fitime dhe kam ende oferta", tregon këngëtarja tiranase. Artiola jeton me bashkëshortin në një shtëpi tiranase të vjetër të ruajtur me fanatizëm. Kombinimi është i çuditshëm: një mo...
  ★★★★★
{{ page + 1 }}/{{ pages }}